Meldera amata lāde SM 743 un Rokdarbu galdiņš TMR 19653 pirms restaurācijas, restaurācijas procesā un pēc restaurācijas

Turaidas muzejrezervāta krājumā atgriezušies restaurētie priekšmeti

Meldera amata lāde SM 743 un Rokdarbu galdiņš TMR 19653 pēc restaurācijas

Turaidas muzejrezervātā pēc restaurācijas atgriezušies divi krājuma priekšmeti – meldera meistara amata lāde un rokdarbu galdiņš, kas atguvuši savu sākotnējo veidolu.

Amata lāde gatavota 1815. gadā, par ko liecina vāka centrā esošā melnkoka intarsija ar gada skaitli.  Lāde muzejā nonākusi 1955. gadā un bija saglabājusies ļoti sliktā stāvoklī. Tā izgatavota no oša koka, kas finierēts ar sarkankoku, kas savukārt papildināts ar Karēlijas bērza intarsijām.  Restaurācijas gaitā tika protezētas izveidojušās plaisas un materiāla zudumi, izgatavota viena trūkstošā lādes kāja un melnkoka atslēgu vairodziņi. Apdarei tika izmantots pulējums ar šellakas politūru. Lādei ir sarežģīta slēdzene, kas slēdzas ar trīs atslēgām. Muzeja krājumā lāde nonāca aizslēgta, bet atslēgas bija pazudušas. Tikai noņemot lādes dibenu, bija iespējams piekļūt slēdzenei un to salabot. No jauna pievīlētas un bronzā atlietas arī visas trīs lādes atslēgas.

Sākotnēji muzejā rokdarbu galdiņš bija nonācis kā rokdarbu lādīte un, tikai veicot pirmsrestaurācijas izpēti, konstatēts, ka tas bijis rokdarbu galdiņš uz četrām kājām, kas laika gaitā zudušas. Pati lādīte izgatavota no priedes koka, kas finierēts ar sarkankoku un papildināts ar bērza joslu intarsijām. Lādītes iekšpusē ir desmit nodalījumi rokdarbu piederumu glabāšanai ar sarkankoka finierētiem vāciņiem, no kuriem bija saglabājušies tikai divi. Restaurācijas gaitā tika izgatavotas galdiņa kājas no masīva sarkankoka, veikti korpusa labošanas un protezēšanas darbi, atlieta jauna atslēga, izgatavoti nodalījumu vāciņi ar kaula rokturīšiem un priekšmets tika pulēts ar šellakas politūru.

SIA “Mēbeļu restaurācija” darbinieki: pirmais no kreisās restaurators Uldis Līcītis, otrais - darbnīcas vadītājs Arnis KalējsSIA “Mēbeļu restaurācija” darbinieki: pirmais no kreisās restaurators Uldis Līcītis, otrais - darbnīcas vadītājs Arnis Kalējs

Priekšmetu restaurāciju veica SIA “Mēbeļu restaurācija”, ar kuru muzejam ir izveidojusies laba sadarbība. Restauratori darbu veic ar dziļu pietāti pret priekšmetu muzejisko vērtību, ievēro augstu kvalitātes standartu, darbā pielieto senās metodes, un, kas sadarbībā nav mazsvarīgi – darbiniekus raksturo atsaucība, laipnība un precīza termiņu ievērošana.

Līga Kreišamne Krājuma galvenā glabātāja

Aktuāli, Jaunumi, Raksti par krājumu