Uzsākta Turaidas pils koka sargapeju posmu restaurācija

Skats uz Pusapaļo torni no dienvidrietumiem

Lai saglabātu nākamajām paaudzēm Turaidas mūra pili, kas sākta būvēt 1214. gadā, laika gaitā pārbūvēta, kara darbības un laika zoba grauta, izturējusi pārmaiņas un gadsimtu gaitā saglabājusi cilvēku atstāto informāciju, Turaidas muzejrezervāts ik gadu veic rūpīgu pils uzturēšanas darbu kopumu. Katru gadu, piesaistot zinošus speciālistus un sadarbības partnerus, tiek veikti pils saglabāšanas un restaurācijas darbi.

Šobrīd uzsākta Turaidas pils koka sargapeju divu posmu restaurācija.  Tiek restaurēts Turaidas pils lielā pusapaļā  torņa koka sargapejas ārējais  pusapaļais posms  un  rietumu aizsargmūra  sargapejas dienvidu posms. Restaurācijas darbus veic SIA “Warss+” namdari. Restaurācijas darbus plānots pabeigts 2017. gada pavasarī.

Gar pils pusapaļā torņa un pils aizsargmūra rietumu pusi vedošās koka sargapejas tika izbūvētas 15. gadsimtā un, izvedot ārpus mūra, deva pils aizstāvjiem iespēju cīnīties izdevīgās aizsardzības pozīcijās virs pretinieku galvām. Apejas ir 1.35 – 1.5 metrus platas, pilnībā nosegtas no ārpuses ar dēļu sienām un apjumtas, lai pasargātu pils aizstāvjus cīņas laikā. Sienās vietām ir bijušas šaujamlūkas, izmantojamas arbaletiem un āķa bisēm. Grīdā arī, domājams, bijušas atveres, caur kurām varēja apkarot tos ienaidniekus, kas jau nonākuši pie pašas pils sienas un no lūkām sienās vairs nav sasniedzami. Tāpat arī sargapejas nodrošināja pārvietošanos starp pusapaļo torni un rietumu korpusu, piedāvājot ātru un ērtu ceļu nokļūšanai no rietumu korpusa tornī, nenolaižoties pagalma līmenī.

Aktuāli, Jaunumi