Turaidas
muzejrezervāts

Mēbeļu kolekcija


TMR krājuma mēbeļu kolekcijā uz 2012. gada 1. janvāri ir 275 vienības. Mēbeles raksturo zemnieku, muižas vidusslāņa pārstāvju, kā arī mazpilsētas iedzīvotāju dzīves vidi laika posmā no 19. gadsimta pirmās puses līdz 20. gadsimta 60. gadiem. Lielākajā daļā mēbeļu izmantota finierēšana, kur ar 2 – 4 mm biezām cēlkoka finiera loksnēm aplīmētas tikai ārējās redzamās mēbeles daļas. Karkass visbiežāk veidots no priedes koka. Mēbeļu polsterējumam izmantoti zirga astri vai jūraszāļu polsterējums. Jūras zāle ir higiēniska (izdala jodu), elpojoša, noturīga pret mitrumu, elastīga un ilgmūžīga. Šo polsterējumu lieliski var izmantot atkārtoti.

Lielākā daļa no 19. gadsimta I puses bīdermeijera stila mēbelēm aplūkojamas interjera ekspozīcijā „Muižas pārvaldnieka vecā dzīvojamā māja”. Mēbeļu kolekcijā visplašāk pārstāvēti ir krēsli un soli – 81 vienība. Ir no bērza māzera gatavots krēsls, krēsls ar mehānismu augstuma regulēšanai, Krēsli ar no klūgām vai meldriem pītiem sēdekļiem, ar jūraszāļu polsterējumu. Krājumā ir arī t.s. Vīnes krēsli, kas ir vienas no pasaulē pirmajām sērijveida mēbelēm, kurās apvienotas modernās mēbeļu izgatavošanas tehnoloģijas, ideāls funkcionālisms un viegls dizains. Ir arī vairāki parastie soli, skolas sols un 19. gadsimta pirmās puses kājsoliņš, pārvilkts ar krustdūrienā izšūtu audekla virsmu.

Krājumā ir 37 lādes – pūra, amata, produktu, ceļojuma, skolnieku un dokumentu. Pūra lādes gatavotas gan statņu, gan pakšu konstrukcijās. Daļa no lādēm otētas vai rotātas ar dekoratīviem apkalumiem. Sastopami arī apkalumos izcirsti gada skaitļi, kad šķirsts darināts un apkalts.

Kolekcijā ir piecas ceļojuma lādes. Lēdurgas pagastā iegūtajai ceļojuma lādei pār korpusu vertikāli izvietoti apkalumi – ažūras skārda loksnes ar ģeometrisku un augu valsts ornamentu. Apkalti arī lādes stūri un galos kalti rokturi. Bijusi apvilkta ar ādu. Ir trīs amata meistaru – virvju vijēja, meldera un mucenieka amatu lādes. Kolekcijā ir arī viena pūra tīne, darināta no galdiņiem un apstīpota ar diviem pāriem koka stīpu. Vāka malas rotātas ar izgrieztiem robiņiem un tas piestiprināts ar izbīdāmu koka cilpu. Tīne lietota 19. gadsimtā Turaidas pagasta „Viešu” mājās drēbju glabāšanai. Ar laiku pūra lāžu vietu ieņem drēbju skapji, kur drēbes netiek vairs locītas, bet pakārtas, un veļa tiek izdalīta un salikta pa atsevišķiem plauktiem. Kolekcijā ir 38 skapji – drēbju skapji, grāmatu skapji, trauku skapji, kumodes, rakstāmkumodes, biroji jeb sekreteri, bufetes, naktsskapīši, sienas skapīši, garšvielu skapītis un gramafona plašu skapis. Intersants ir 19. gadsimta pirmās puses trauku skapis, kas izgatavots kā stūra skapis ar 90º grādu leņķī savienotām sānu (aizmugures) sienām un puslokā veidotu priekšējo daļu.

Kolekcijā ir 17 gultas, dīvāni un sofas, kā arī dažādi galdi – rakstāmgaldi, ēdamgaldi, mazgājamais galds, sofas galds, rokdarbu galdiņi, puķu galdiņi, tējas galdiņš, konsolgaldiņš, kāršu galdiņš. Ir arī vairāki plaukti un etažeres un rakstāmpults. Tāpat kolekcijā ietilpst šūpulīši, aizslietnis jeb širmis, drēbju un dvieļu pakaramie, sienas spoguļi, trimo, aizkaru stangas ar kronšteiniem un citi nelielā skaitā esoši priekšmeti.

Turaidas muzejrezervāts