Lieldienas Turaidas muzejrezervātā nosvinētas kuplā pulkā

Pirmdienas pēcpusdienā, Otrajās Lieldienās, saulei mirdzot debesu kalnā, Turaidas muzejrezervātā pulcējās prāvs pulks Lieldienu svētku svinētāju no Pierīgas novadiem, galvaspilsētas un arī Vidzemes tālākām pilsētām, kas, kopā esot, izdzīvoja senās Lieldienu svētku tradīcijas un baudīja skaisto laiku Turaidas muižas saimnieciskajā centrā.

Tautasdziesmām skanot, svētku dalībnieki izpušķoja ar pūpolu un plaucētiem bērza zariņiem lielās šūpoles un izveicīgākie vīri „atslēdza” šūpoles, metot pār tām raibi krāsotas olas, ko otrā pusē sievas ķēra villainē. Visus svētku dalībniekus izšūpoja šūpoļu izgatavotāji Uldis un Lauris, par ko arī nopelnīja ne vienu vien krāsotu olu. Pie muižas dīķa muzejrezervāta saimnieču un folkloras kopas „Senleja” sievu vadībā tika krāsotas olas, sienot klāt tikko izdīgušus zāles stiebriņus vai alkšņu mizas, kā arī citas materiālus no dabas, un liktas lielajā katlā uz ugunskura. Ikviens varēja iesaistīties sev tīkamā nodarbē – tika mācīts dzīt projām nelaimes, notika olu kaujas un ripināšanas sacensības, kā arī skriešanās ar olām karotē un uz galvas turot cepurē, bet vislielāko aizrautību izpelnījās podu sišanas spēle, kurā ar lielu azartu rindā stāvēja gan liels, gan mazs. Daudzi no apmeklētājiem priecājās par saulītes dāsnumu un skaisti kopto ainavu ar vēl aizsalušajiem dīķiem un baudīja mirkļus nesteidzīgās sarunās. Neiztika arī bez dancošanas un laba vēlējumiem Lieldienās. Kā teica svētku apmeklētāji – Lieldienas Turaidā – tie ir piepildīti svētki visai ģimenei!

Pasākumi