1. jūlijs, 1990. gads. XX Vispārējo latviešu Dziesmu svētku laikā Turaidā – Dziesmu dārzā – tiek atklāta skulptūru “Austras koks”.

XX Vispārējo latviešu Dziesmu svētku laikā Turaidā – Dziesmu dārzā – tiek atklāta skulptūru “Austras koks”. Folkloras pētniece Vaira Vīķe-Freiberga savā uzrunā uzsver: “Pār Latviju ir uzaususi jauna rītausma. Mēs esam pulcējušies kopā no visiem četriem novadiem, no visām četrām pasaules malām, lai kopā sagaidītu arī mūsu īstenās brīvības saullēktu. Gaismiņa aust jau pirms saules lēkta. Tā ir pirmā zīme, ka nakts jau ir pagājusi, ka tumsības spēkiem ir jāatkāpjas, ka nāk gaismas uzvara. Nekādi šķēršļi, itin nekas nevar vairs gaismas nākšanu apturēt…” 1. jūlijs, 2007. gads. Turpinot mūsdienu sabiedrības tradīciju - izteikt pateicību ziedu valodā - no Latvijas malu malām uz Turaidu atceļo puķes un, ikvienam liekot kopā ziedu pie zieda, Dziesmu dārzā top dižena ziedu saule – pateicība Valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai par viņas darbu.
    Diena vēsturē