Turaidas
muzejrezervāts

IMG_9487

Iepazīstieties – folkloras festivāla „Baltica 2012” ārzemju viesi Turaidā


Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2012” koncertā „Krustcelēs” Turaidā Dziesmu dārzā 8. jūlijā plkst. 13.30 satiksies tuvāki un tālāki kaimiņi ne tikai no dažādiem Latvijas novadiem, bet viesosies arī citu valstu folkloras grupas. Satikšanās būs svētku brīdis, lai ieklausītos cits cita stāstā, dziesmā un ceļa gājumā, kas pavērs jaunus ceļus pasaules izzināšanā.

Tuvāko ceļu mērojuši kaimiņi no Lietuvas – Kupišķu Kultūras centra folkloras grupa KUPKĖMIS. Grupa dibināta 1995. gadā un savu nosaukumu aizguvusi no senās apdzīvotās vietas Kupkėmis, kas atrodas Kupas upes krastos. Grupa dzied lietuviešu tautasdziesmas sutartines, kas vienotā veselumā apvieno mūziku, tekstu un kustību vietējā dialektā, tradicionālo pūšamo instrumentu – skuduču un ragu pavadījumā, dejo tradicionālās lietuviešu dejas šim Lietuvas reģionam raksturīgo sitamo instrumentu pavadījumā.

Tālāku ceļu braukuši Tautas mūzikas ansamblis BISTRITSA no Bulgārijas. Ansamblim ir sena vēsture, tas dibināts jau 1939. gadā Bistritsas ciematā. Ansamblis ir slavens ar savu nosaukumu “Bistritsa Grannies and Their Granddaughters” (Bistricas vecmāmiņas un viņu mazmeitas). Viņas ir lielisks piemērs, kā tradicionālā dziedāšana tiek nodota no paaudzes uz paaudzi. Ansambļa repertuārā ir vairāk nekā 300 tautasdziesmu, kas tiek izpildītas senā antifonā dziedāšanas manierē. Austriešu muzikologs profesors Dr.Djidjevs (Dr.Djidjev) par viņām saka, “viņu dziedāšana ir dedzīga, primitīva un varena. Šī dziedāšana ir unikāla un pārsteidzoša ar savu grūto vokālo tehniku, kuru nevar apgūt nevienā mūzikas skolā”.

Ukrainu pārstāvēs jauniešu folkloras kopa ROZHANYCYA (Rožaņicja) no Kijevas. Rožaņicja ir jaundzimušo bērnu dieviete , kas aizstāv un aizsargā bērnus. Kopas dalībnieces līdzīgi aizsargā un saglabā senās ukraiņu tradīcijas, ieražas, senos amatus un autentisko dziedāšanas stilu. Viss dziesmu un ieražu materiāls vākts etnogrāfiskās ekspedīcijās dažādos Ukrainas novados. Meitenes dzied ukraiņu, krievu, moldāvu un bulgāru dziesmas, kas tiek dziedātas Ukrainas teritorijā.

Ciemiņi no Itālijas šogad būs folkloras grupa TERRA DEL SOLE. Grupa dibināta 1998. gadā Lodi, Itālijā. To izveidojuši vīrs un sieva – sicīlieši Torre Felice (bundzinieks) un Miriam Catanese. Izmantojot skaņas un žestus, grupa atdzīvina gan Itālijas ziemeļu, gan dienvidu daļas tradīciju atmosfēru. Mīlestības, darba un laimes dziesmu polifoniskais izpildījums ataino autentisku itāļu zemnieku dzīvi. Deju mūziku atskaņo, izmantojot tradicionālos tautas mūzikas instrumentus – akordeonu, tamburīnu, ģitāru, mandolīnu, sicīliešu svilpi ar augstu skaņu ( fiscaletta) un ebreju arfu (marranzana). Lai radītu Dienviditālijas populārās dejas – Tarantella – aizraujošos ritmus, bundzinieks izmanto no koka gatavotu instrumentu, kas pārklāts ar aitādu. Grupa TERRA DEL SOLE tērpjas viņu pārstāvētajiem reģioniem tipiskos zemnieku svētku tērpos, ko nēsāja laika posmā no 18. gadsimta vidus līdz 19. gadsimta vidum.

Turaidā savu dejas māku rādīs arī palestīniešu folkloras deju grupa JAFFRA no Izraēlas. Grupa dibināta pirms vairāk nekā divdesmit gadiem pilsētā Ibillin. JAFFRA dejo tipiskās palestīniešu folkloras dejas, kas pazīstamas ar nosaukumu “Dabkeh”.
Dejotāji uzstājas tradicionālajos palestīniešu tērpos, kuros ietilpst apmetnis (elcumbaz), galvassega (alhata un aleikal) un alserwal, kas ir līdzīgs indiešu sherwal. Grupas mūziķi spēlē sitamos instrumentus yargol un darbuka. „Jaffra “Dabkeh” pārstāv Tautas mākslas un folkloras biedrību, kuras sastāvā ietilpst trīs dažāda vecuma dalībnieku grupas – bērni, jaunieši un veterāni, darbojas ar mērķi saglabāt palestīniešu kultūru Izraēlā.

Uz tikšanos Turaidā!

    Aktuāli, Pasākumi