Turaidas
muzejrezervāts

Jauniesi_Satesele

Sateseles pilskalna stāstu turpinot


Vasaras sākumā Sateseles pilskalnā mākslas plenērā pulcējās Siguldas Mākslu skolas „Baltais Flīģelis” mākslas nodaļas audzēkņi, kuri iesaistījās Turaidas muzejrezervāta organizētajā kultūras un izglītības projektā „Kaujai pie Sateseles – 800”. Projekts veltīts nozīmīga Latvijas vēstures notikuma atcerei – līvu un letu sazvērestībai pret Zobenbrāļu ordeni 1212. gadā. Mūsdienās šis notikums vairāk zināms kā Autīnes sacelšanās. Ar Siguldas novada domes finansiālu atbalstu projekts tika uzsākts šī gada pavasarī, kad martā un aprīlī Siguldas Valsts ģimnāzijas, Siguldas Novada vidusskolas, Siguldas 1. pamatskolas, kā arī Allažu un Mores pamatskolas jauniešiem bija iespēja iepazīties ar ceļojošo izstādi „Sateseles pilskalna stāsts” un noklausīties Turaidas muzejrezervāta galvenās speciālistes Ligitas Beitiņas stāstījumu par Autīnes sacelšanos, Sateseles pils aplenkumu un ieņemšanu 1212. gadā.

Sateseles pilskalnā tikās Mākslu skolas „Baltais Flīģelis” dizaina un mākslas studijas audzēkņi, kuri vēsturiskajā vietā iepazinās ar izstādi „Sateseles pilskalna stāsts”, dabā apskatīja pilskalna nocietinājumus un dabiskos šķēršļus, un savus gūtos iespaidus tūlīt izpauda zīmējumos.

Plenērā Sateseles pilskalnā mākslas valodas pamatu skolotājas Ievas Vanagas vadībā piedalījās 12 jaunieši. Sarunā ar viņiem noskaidrojās, ka līdz šim skolu mācību stundās Sateseles pilskalns pieminēts Latvijas un pasaules vēstures notikumu kontekstā, galvenokārt stāstot par krustnešiem un nocietinājumu būvi, tāpēc interesanti bija uzzināt, ar ko jauniešiem saistās šī vieta, ko viņi par to zina un ko attēlo savos zīmējumos.

Piedāvājam iepazīties ar jauniešu domām par Sateseles pilskalnu:

Marta Anna Jansone: Šeit bijusi pils, ko izsaka arī nosaukums. Vieta saistās ar kaut ko senlaicīgu, ar kaujām. Esmu bijusi pilskalnā kopā ar draugiem. Zīmējumā atainošu laiku pirms 1212. gada kaujas, kā lībiešu karavīri gatavojas kaujai.

Ketrina Kļaviņa: Par Sateseles pilskalnu esmu dzirdējusi skolā, kad vēsturē mācījāmies par krustnešiem. Esmu šeit bijusi kopā ar ģimeni. Pilskalns man saistās ar skaistu ainavu. Zīmēšu ainavu, ziedus pļavā pie pilskalna un senos cilvēkus, kas šeit kādreiz dzīvojuši.

Nadīna Lasmane: Bieži nāku uz pilskalnu, jo šeit vasarā vienmēr ir daudz zaļumu, tek strautiņi, redzams skats pāri Gaujai. Zīmējumā atainošu vēsturisko ozolu (redzams 20. gadsimta sākuma pastkartēs. L.B. ) un senos notikumus. Man palicis atmiņā stāsts par Likteņa zirgu.

Loreta Zīverte: Satesele ir vieta, kur var apskatīt dabas skatus. Tā man saistās arī ar lībiešiem. Savā darbā zīmēšu pilskalna laukumu un attēlošu, kā pils aizstāvji upurēja āžus un meta no vaļņa.

Justīne Timermane: Skolā mācību stundās Sateseles pilskalns tika pieminēts, bet īpaši daudz par to nekas nav stāstīts. Satesele manā skatījumā ir vieta, kur bijusi pils. Ja jau tas ir pilskalns, tad pils vairs nav. Šodien esmu šeit pirmo reizi. Zīmēšu pili, kāda viņa bijusi, jo notikumus īsti neprotu izteikt gleznās. Vairāk padodas ainavas, jo esmu uzaugusi pie dabas, kur vairāk ir ainava, nevis cilvēki.

Marija Terlanova: Satesele man saistās ar avotu, kas atrodas netālu. Mēs ņemam no tā dzeramo ūdeni. Kad skolā bija projekta darbs „Ūdens, apkārt mums ūdens” es izvēlējos rakstīt par šo avotu. Interesanti būtu uzzīmēt, kā lībieši ziedoja āžus un meta lejā no pilskalna vaļņa. Manā zīmējumā būs arī lībiešu karavīri.
Sindija Lozgačova: Satesele man saistās ar kariem, ar pili. Šodien esmu šeit otro reizi, pirmoreiz biju atnākusi ar draugiem. Zīmēšu pļavu ( pils iekšējo laukumu. L.B. ) un valni.

Elza Elizabete Vanaga: Par Sateseles pilskalnu skolā īpaši neko neesmu mācījusies. Pirmais, kas nāk prātā par šo tēmu ir Turaidas pils. Manā darbā būs mežs, koki, jo vislabāk patīk zīmēt ainavas.

Madis Ciglis: Par Sateseles pilskalnu zinu, ka te reiz bijusi pils. Esmu šeit bijis vairākas reizes kopā ar vecākiem. Attēlošu torni un karavīrus. Domāju, ka vidū būs valnis, bet vienā tā pusē – krustneši, otrā – pils aizstāvji.

Katrīna Zaķe: Satesele tika pieminēta, kad skolā mācījāmies par pilskalniem. Mums arī stāstīja, kā būvēja nocietinājumus. Man Satesele saistās ar vietu, kur bijusi pils. Esmu šeit bijusi vairākas reizes, jo mūsu ģimene bieži apceļo vēsturiskas vietas. Gribētu zīmēt plašu ainavu – Sateseli un Turaidu, arī lībiešu karavīrus un krustnešus.

Diāna Ančevska: Par šo vietu līdz šim neko daudz nezināju. Zīmēšu ainavu – kokus ar pilskalnu fonā. Būs arī kaut kas no vēstures.
Kristiāna Veica: Satesele man saistās ar teiku par nogrimušu pili. Pils nogrima un radās kalns. Visvairāk par Sateseli man stāstījusi mamma, jo mēs bieži nākam uz pilskalnu. Zīmēšu zaļo dabu, ainavu un vēsturiskos notikumus.

Skolēnu atbildes liecina, ka projekta mērķis – rosināt interesi un papildināt jauniešu zināšanas par novada vēsturi – ir sasniegts. Ieguvēji ir gan skolēni, kuriem no plenēra palikuši atmiņā senvēstures fakti un emocijas, gan arī sabiedrība, jo no plenēra laikā radītajiem darbiem tapusi izstāde „Piemiņas zīme Sateselei”. Ar izstādi ikviens aicināts iepazīties Turaidas muzejrezervāta apmeklētāju centrā no 8. septembra līdz 15. oktobrim.

Ligita Beitiņa,
Turaidas muzejrezervāta galvenā speciāliste

    Aktuāli, Jaunumi