Turaidas
muzejrezervāts

Izšūšana krustdūrienā

Vasaras sezonu noslēdzot – izšuj kopā ar muižas pārvaldnieci!


Noslēdzot vasaras sezonu, 28. oktobrī plkst. 14.30, Turaidas muzejrezervāts aicina apmeklēt Turaidas muižas pārvaldnieka veco dzīvojamo māju un, piedalīties akcijā „Dalies prasmēs! – Izšuj kopā ar muižas pārvaldnieci!”, tādējādi popularizējot seno prasmi – izšūšanu krustdūriena tehnikā, kas 19. gadsimta sākumā bija iecienīts brīvā laika kavēklis un arī praktiska nodarbošanās visu vecumu un sociālo slāņu sievietēm.

Īpaši gaidītas tiek Siguldas, Krimuldas un Sējas novada dāmas, kuras piedalījušās Turaidas muzejrezervāta 2010., 2011. un 2012. gadā organizētajos izšūšanas projektos, kuru gaitā tapis 18. gadsimta Turaidas baznīcas altārim stilistiski piemērots grīdas paklājs zvaigžņu rakstos, 19. gadsimta rakstraudžos noskatīts ziedu pušķiem rotāts grīdas paklājs muižas pārvaldnieka dzīvojamajai mājai un šovasar – izšūtas rokassomiņas un spilveni, kas papildinājuši pārvaldnieka mājas interjeru.

Arī šobrīd šī prasme nav izzudusi, jo skolās mājturības stundās meitenēm tiek mācīta izšūšana, tāpēc aicinām piedalīties akcijā gan vecmāmiņas, gan māmiņas kopā ar meitām un mazmeitām. Rudens pēcpusdienā kopā sanākt Turaidā, lai vēsturiskā vidē mācītos izšūt, dalītos pieredzē un iegūtu jaunas idejas rokdarbiem.

Kā pastāstīja mākslas vēsturniece Ina Līne, – bīdermeijera laikā modē bija visdažādākās rokdarbu tehnikas, tomēr par laikmeta lielāko kaislību kļuva izšūšana krustdūrienā un tai radniecīgās izšūšanas tehnikas. Izšuvumi krustdūrienā rotāja mēbeļu tapsējuma audumus, kamīna aizslietņus, zvanu lentas, dekoratīvus spilvenus, paklājus, kuru gabarīti nereti sasniedza pat 3 x 4 m. Latvijas muzeju kolekcijās ir saglabājušies neliels skaits bīdermeiera laikmeta izšuvumi, kas izgatavoti 19. gadsimta 2. ceturksnī un vēl piecdesmitajos un sešdesmitajos gados, kas apliecina, ka arī Latviju tolaik valdošās modes tendences nebija apgājušas.

Bīdermeiera laikmeta izšuvumu ornamentika bija ārkārtīgi daudzveidīga, un tajos tika izmantoti gan iespiesti paraugi, gan dabā aizgūti motīvi, gan sadzīvē noskatītas ainas, tomēr populārākie bija samērā naturālistiski traktēti ziedu motīvi, kurus izkārtoja pušķos, vainagveida vai ritmiski atkārtotas joslas kompozīcijā.

Aicinām visus, kam interesē rokdarbi un ir vēlēšanās gūt iedvesmu ziemas vakaros izšūt sev mazu dekoratīvu glezniņu vai skaistu spilvenu, satikties Turaidā!

    Pasākumi