Meteņi nosvinēti – ziema pavadīta!

Saulei debesjumā spoži spīdot un sildot visus svētku svinētājus, Turaidas muzejrezervātā  23. februāra pēcpusdienā, pulcējās lieli un mazi, lai pēc sentēvu tradīcijām atvadītos no ziemas, svinot gadskārtu svētkus – Meteņdienu. Meteņi ir pēdējā reize pirms pavasara, kad ļaudis iet maskotos gājienos un, dziedādami un svētību nesdami, apciemo tuvējos ciemus un sētas. Meteņdienas svinētāju pulkā šogad bija sabraukuši gana daudz ļaudis no tuvienes un tālienes. Piedalījās arī čigāni – Siguldas folkloras kopas „Senleja” maskotie dalībnieki un dažādi maskoti dzīvnieki un citi svešādie, kuru tēlos bija iejutusies bērnu folkloras kopa „Senlejiņa”. Piedaloties tradīcijā – lielīt savu sētu un dzimto pusi – svētku apmeklētāji atklāja savu piederību, lielot gan Rīgu, gan Liepāju un Ventspili, gan Mārupi un Katlakalnu, gan Krimuldu, Raganu, Turaidu, kā arī visu Siguldas novadu.

Metenis bija dāsns, jo apveltīja visus ar saldumiem, bet, kam laimējās, tika atrasta arī Laimes poga. Visi tika pērti ar kadiķa slotiņām, izdancināti un dažādās izdarībās iesaistīti, veicinot auglību un labu ražu rudenī, kā arī izvizināti riņķa lēzē, kas šogad uz dīķa griezās jo viegli, jo ledus bija stingrs un gluds kā spogulis. Rīdzinieki, kuru vidū bija arī Latvijas nacionālā kultūras centra direktore Dace Melbārde un nesen kā apmācītie Latvijas kultūras vēstneši no dažādiem Latvijas, jo sevišķi priecājās par seno gadskārtu svētku svinēšanas tradīciju vitalitāti Turaidā un iespēju ikvienam pavadīt skaisto ziemas dienu radoši un priecīgi. Miežu putra garšoja gan lieliem, gan maziem, mājās ceptie pildītie pīrāgi – slokatņi – tika čaklākajiem kurmju dzinējiem un veiklākie spēļu spēlētāji dāvanā ieguva īpašo Turaidas ledus ūdeni, kuru dāvināja SIA „Siguldas minerālūdens”.

Paldies visiem, kas svētkus svinēja un vairoja svētību savā novadā!

, , ,        Aktuāli, Jaunumi, Pasākumi