Turaidas
muzejrezervāts


1. – 3. augustā – svētki „Turaidas pils 800gadu mozaīka”


Livonijas Indriķa hronika glabā faktu par Turaidas mūra pils būvniecības uzsākšanu 1214. gadā. Gleznainās Gaujas senielejas krastā jau 800 gadus paceļas pils varenie mūri. Vairāk kā 300 gadus Turaidas pils piederējusi Rīgas arhibīskapijai. Mūsdienās pils ir Latvijas vēstures neatņemama sastāvdaļa, kas vēsta par viduslaiku un agro jauno laiku kultūras mantojumu.

Pateicībā Latvijas un starptautiskajai sabiedrībai, kas daudzu gadu garumā ar savu apmeklējumu un interesi ir atbalstījusi Turaidas pils saglabāšanu un sekmējusi Turaidas vēsturiskā centra tūkstošgadu garumā uzkrātā kultūras mantojuma iepazīšanu, 1. augustā plkst. 19.00 Turaidas muzejrezervāts aicina ikvienu uz Pateicības pasākumu „Historia magistra vitaeVēsture ir dzīves skolotāja”.

 Viduslaiku un mūsdienu atziņās par garīgajām vērtībām dalīsies Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs,Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne un aktieris Juris Strenga. Tiks atvērta grāmata „Turaida 13.-16.gadsimta dokumentosun atklāta ekspozīcija „Krāsns podiņi – senlaiku bilžu enciklopēdija” Turaidas pils lielajā pusapaļajā tornī. Tiks eksponētas izstādes par Turaidas pili un tās pētniecību, skanēs viduslaiku mūzika kamerkora „Amadeus” un dūdu un bungu grupas „Auļi” izpildījumā. Vakara izskaņā notiks krāšņa uguņošana.

Svētki „Turaidas pils 800gadu mozaīka” turpināsies 2. un 3. augustā. Katrai dienai sagatavots īpašs piedāvājums, kas atklāj Turaidas pils nozīmīgākās vērtības – pils kā izcils viduslaiku kultūras mantojuma piemineklis, Latvijas kultūras tūrisma simbols, aizraujoša vēstures izzināšanas vieta dažādām paaudzēm.

2. augustā plkst. 15.00 sāksies pasākums „Omnia mutantur et nos mutamur in illis – Viss mainās, un mēs maināmies tam līdz”, kurā tiks piedāvātas īpašas pils 800gadei sagatavotas bezmaksas ekskursijas. Turaidas pils pagalmā koncertu sniegs senās mūzikas grupa „Trakula”.  Plkst. 16.00 tiks atvērts ceļvedis „Turaidas mūra pils 800gadi. Vēsture un mūsdienas”.

3. augustā no plkst. 15.00 līdz 18.00 Ģimeņu diena „Non scholae, sed vitae discimusNe skolai, bet dzīvei mācāmies” –  kopā izzinām vēsturi! Turaidas pils fogts un rakstvedis Turaidas pils pagalmā piedāvās interaktīvas un izzinošas darbnīcas „Viduslaiku mācības” kopā ar zinošiem skolotājiem: aizraujošā spēlē tiks apgūta rakstīšana – gotiskās rakstības veidi un rakstīšana uz vaska tāfelītēm, latīņu valoda, aritmētika, astronomija,  mūzika, mazo un lielo vīru spēles biedrības „Livonensis” vīru vadībā un notiks Turaidas pils suvenīru gatavošana kopā ar muzejrezervāta speciālistiem. Turaidas pils pagalmā plkst.17.00 notiks laikmetīgās dejas teātra „Stars’ Well” izrāde „Krāsas”.

 Ieeja Turaidas muzejrezervāta Pateicības pasākumā 1. augustā no plkst. 19.00 līdz 22.00 bez maksas.

    Aktuāli, Jaunumi, Pasākumi, Turaidas pilij 800