Turaidas
muzejrezervāts

Muižas vagara mājas klēts restaurācijas noslēgums


Eiropas kultūras mantojuma nedēļu 2014 ietvaros, Turaidas muzejrezervātā 18. septembrī plkst. 14.00 notiks Turaidas muižas vagara mājas klēts restaurācijas noslēgums. Pasākumā piedalīsies Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja galvenais krājuma glabātājs etnogrāfs Mārtiņš Kuplais, etnogrāfs Uģis Niedre un citi restaurācijas projektā iesaistītie partneri.

Novērtējot paveikto, etnogrāfs Mārtiņš Kuplais iepazīstinās ar tautas celtniecības iezīmēm Latvijā 19. gadsimtā. un 20. gadsimta sākumā un etnogrāfs Uģis Niedre stāstīs par muižas vagaru pienākumiem un darbību Vidzemē. Turaidas muzejrezervāta galvenā krājuma glabātāja Līga Kreišmane izrādīs muzejrezervāta atklāto krājumu vagara mājas klēts telpās. Noslēgumā būs iespēja neformālā gaisotnē uzdot jautājumus vēstures ekspertiem un sadziedāties ar vietējiem muzikantiem no folkloras kopas „Senleja”.

Šajā gadā noslēdzies divu Latvijas muzeju – Turaidas muzejrezervāta, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja un SIA „Balga” kopīgs projekts - Turaidas muižas vagara mājas klēts restaurācija. Projekta mērķis ir izcilas koka arhitektūras ēkas saglabāšana, turpinot Turaidas muižas saimnieciskās apbūves kompleksa restaurāciju.

Vagara mājas klēts atrodas Turaidas vēsturiskajā centrā. Tā būvēta 1901. gadā kā divdaļīga guļbaļķu konstrukcijas klēts kompleksā ar galveno tai piederīgo muižas vagara māju. Turaidas muižas vagara mājas klēts ir viena no autentiskām Turaidas muižas kompleksa ēkām. Klēts ir maz pārbūvēts 20. gadsimta sākuma celtniecības piemineklis, kurš saglabājis gan celšanas laika apjomu un konstrukcijas, gan virkni sākotnējo būvelementu. Muižas vēsturiskajam kompleksam piederīga ir ne vien vagara mājas klēts, bet arī to ietverošā teritorija, ko jau vēsturiski veidojis košumdārzs mājas austrumu pusē un abu ēku iedzīvotāju apsaimniekots augļu – sakņu dārzs ēkas rietumu pusē.

    Aktuāli, Jaunumi, Pasākumi  

Turaidas muzejrezervāts