Turaidas
muzejrezervāts


Akcija „Iepazīsti Turaidas pils 800 gadu vēsturi un notikumus caur pils priekšmetu stāstiem!”. 16. stāsts – Divi kapļi un lielais pusapaļais tornis


Turaidas muzejrezervāts turpina akciju „Iepazīsti Turaidas pils 800 gadu vēsturi un notikumus caur pils priekšmetu stāstiem!”, kas notiks visa gada garumā. Akcijas mērķis ir aicināt muzeja apmeklētājus pievērst uzmanību senlietām, kas atrastas pilī vai attaino pili un ar to palīdzību atklāt aizraujošus stāstus, kas vēsta par Turaidas pils astoņu gadsimtu garo vēsturi. Visa gada garumā reizi divās nedēļās tiks izcelts kāds īpašs priekšmets Turaidas pils ekspozīcijās, par kuru būs iespēja uzzināt plašāku informāciju.

Kā atzinības balvu par priekšmeta atrašanu un iepazīšanu, ikviens muzeja apmeklētājs saņems īpašo akcijas uzlīmi.

Lielā pusapaļā torņa un tā apkārtnes arheoloģiskajā izpētē atrastās senlietas
Lielā pusapaļā torņa un tā apkārtnes arheoloģiskajā izpētē atrastās senlietas

Lielā pusapaļā torņa arheoloģiskās izpētes gaitā atrasti divi 15./16.gadsimta kapļi. Tie bija noglabāti zem grīdas pie pagraba austrumu sienas pamatu akmens. Domājams, ka kapļi savulaik izmantoti pils ēku pamatu rakšanai.

15. gadsimtā stratēģisku nozīmi iegūst ugunsšaujamie ieroči. Agrāk celtās pilis pārbūvē atbilstoši jaunajai kara tehnikai. Turaidas pilī 15. gadsimtā vienlaikus ar rietumu aizsargsienu uzbūvē lielo pusapaļo (rietumu) torni. Tā apaļā daļa ir mūra ārpusē, bet taisnstūrainā daļa – mūra pagalma pusē. Izvirzoties no aizsargmūra līnijas, tornis iegūst lielāku šaujamieroču pielietojuma efektivitāti, pieaug apšaudes sektors. Pusapaļo un apaļo torņu priekšrocība ir lielāka izturība pret mūrlaužu triecieniem un lielgabalu lodēm. Torņu sienu biezums izvēlēts atkarībā no gaidāmā uzbrukuma virziena: pret pagalmu – 2,10 m, bet sānu un noapaļotajā daļā – 2,90 m.

    Aktuāli, Jaunumi, Turaidas pilij 800