Turaidas Snaudošais akmens mostas

Snaudošais akmens Turaidā

Pavasaris klāt. Lēnītēm viss atmostas dabā. Maz pamazām ceļas arī „Snaudošais akmens” - neparasts dabas veidojums, kurā ap akmeni ciešā sakņu tvērienā izaugusi liela egle. Koka saknes no visām pusēm aptver no zemes pacēlušos akmeni un tur to “piesietu”.

Pirms 100 gadiem, 20. gadsimta sākumā akmens vēl bija zem zemes. Neviens to vēl nebija redzējis un pat nezināja par tā esamību. Akmeni klāja augsnes slānis, dažādas zāles un sūnas. Kādā dienā, vēja pūsta, pie akmens iekrita egles mazā sēkliņa. Tā izdīga, ielaida sīko saknīti sūnainā cinī un sākās koka augšana. Pamazām saknes aizstiepās uz visām pusēm un stingri iesakņojās mālainajā augsnē. Pietika gan mitrums, gan barības vielas, gan tuvējā ozola ēna, kas sargāja no košajiem saules stariem. Pa to laiku sals katru ziemu cēla akmeni augstāk un augstāk, līdz tas parādījās zemes virspusē. Nu tas jau pacēlies kādu pus metru virs zemes, bet spēcīgās egles saknes to cenšas noturēt tuvu zemes virskārtai – „snaudošu”.

Aktuāli, Jaunumi