Maijas diena Aspazijas un Raiņa 150. jubilejas zīmē GALS UN SĀKUMS

2015. gads  rit Aspazijas un Raiņa 150. jubilejas zīmē. Abu literātu daiļrades aktualizēšana  ir šī gada viena no vadošajām tēmām Latvijas kultūrtelpā.

Kultūras atmiņas daļa, kuru popularizē Turaidas muzejrezervāts, ietver sevī daudzus saistošus, uz vēsturiskiem notikumiem balstītus  stāstus. To starpā  -  leģenda par Turaidas Rozi,  kura iedvesmojusi   Raini uzrakstīt vienu no savām poētiskākajām traģēdijām “Mīla stiprāka par nāvi”. Raiņa motīvs redzams arī Dainu kalnā, mākslinieka Induļa Rankas veidotajās skulptūrās “Spīdolas akmens” un “Dziesmas tēvs”. Indulis Ranka plašākai sabiedrībai pazīstams kā skulptūru autors. Mazāk zināms ir fakts, ka tēlnieks absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu un  savas mākslinieka gaitas uzsācis kā gleznotājs.

Šogad, 10. maijā, Maijas dienas ietvaros, godinot Aspaziju un Raini, Turaidas muzejrezervātā tiks atklāta izstāde “Gals un sākums”, kurā  apmeklētājiem būs reta iespēja redzēt divu radošo garu sintēzi.  Izstādē būs eksponētas divpadsmit Induļa Rankas radītas gleznas, kuru iedvesmas avots ir Raiņa daiļrade.

Mākslinieks reiz teicis: “Agras jaunības gados, kad  mācījos Jaņa Rozentāla mākslas skolā un Mākslas akadēmijā, biju gleznotājs. Kopš mākslas gaitu sākuma Rainis ir bijis mans, varētu teikt, idejiskais vadītājs, vadzvaigzne. To ir grūti iedomāties skatītājam, kas manus darbus kādreiz redzējuši, bet man mājās ir daudz darbu par Raiņa tēmām. Es sekoju Rainim līdzi un arvien vairāk viņu ieraudzīju – kāds viņš ir sarežģīts, neaptverami dižens un bieži vien arī pretrunīgs savos monumentālajos darbos – lugās.”

Latvijas Zinātņu akadēmija 1998. gadā iedibināja Raiņa balvu. Pirmais Raiņa balvas laureāts ir Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda loceklis, tēlnieks Indulis Ranka. Balva viņam piešķirta par  izcilo veikumu latviešu mentalitātes simbola, monumentālā skulptūru ansambļa “Dainu kalns” radīšanu un brīvdabas skulptūru parka Mārupītes krastā izveidošanu.

MAIJAS DIENA “GALS UN SĀKUMS” PROGRAMMA 2015. gada 10. maijā 15.00 - 18.00

15.00 – 15.30 – Induļa Rankas gleznu izstādes „Gals un sākums” atklāšana                             Turaidas muižas pārvaldnieka jaunajā dzīvojamā mājā

16.00 -16.30 – Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidenta Ojāra Spārīša stāstījums „Tēlniecībā iemūžinātais fakts un ideja” Turaidas muižas pārvaldnieka jaunajā dzīvojamajā mājā

16.45 – 17.15 - Svētku brīdis „Uz mīlu atsaucies!” Maijas - Turaidas Rozes piemiņas vietā Piedalās Siguldas Mākslu skolas „Baltais flīģelis” teātra studijas audzēkņi

17.15 – 18.00 – Ievas Akurāteres un Ilzes Gruntes koncerts „Tas, kas redzējis ir nakti, Tas tik īsti saprot dienu” Turaidas baznīcā vai labos laika apstākļos Baznīckalnā pie ābolu klētiņas

Maijas vārda īpašniecēm, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, ieeja bez maksas.

Aktuāli, Jaunumi, Pasākumi