21. jūnijā – Vasaras saulgriežu svētki Turaidas Jāņkalnā

Gada īsākajā naktī, 21. jūnijā, Turaidas Jāņkalnā jau devīto gadu pēc kārtas tiks svinēti vasaras saulgriežu svētki, kur no plkst. 19.00 līdz saules lēktam ikviens aicināts izdzīvot saulgriežu nakti, izdzīvojot latviskās tradīcijas, izbaudot dabas burvību un saules un Jāņu dziesmu maģiju. Svētkos kopā ar nodibinājuma „Māras loks” ļaudīm, Jāņa tēvu  - Siguldas novada domes priekšsēdētāju Uģi Mitrevicu un Jāņa māti - Turaidas muzejrezervāta direktori Annu Jurkāni, kā arī folkloras kopām no Vidzemes, Latgales un Rīgas piedalīties aicināts ikviens, kam vēlme ir izjust saulgriežu nakts burvību.

Vasaras saulgrieži ir pilnbrieda laiks, gada garākā diena un īsākā nakts – pārējas punkts, kad saule uzkāpusi pašā debesu kalna virsotnē. Vasaras saulgriežos, ievērojot tautas tradīcijas, var piedzīvot atklāsmi, ka esam dabas bērni. Tieši vasaras saulgriežos var fiziski sajust, kā visa dzīvā radība saņem spēkus un uzplaukst neparastā krāšņumā.

NORISES

19.00 – 21.00 – Zāļu vakars – vainagu vīšana, ozola vītnes darināšana, senās zāļu un pirts  zintis, siera siešana, līgošana, lāpu gatavošana – piekalnē pie Jāņkalna

19.00  – 20.00 – „Jāņam govis, Jāņam vērši, Jāņam sirmi kumeliņi” - leļļu izrāde bērniem kopā ar folkloras kopu „Putni” - Dziesmu dārzā

19.30 – 20.00 – Sētas aplīgošana kopā ar folkloras kopām „Silavoti” un „Saule” – Turaidas muižas saimnieciskā centra teritorijā

20.00 – 20.30 – Jāņa tēva – Siguldas novada domes priekšsēdētāja Uģa Mitrevica un Jāņa mātes – Turaidas muzejrezervāta direktores Annas Jurkānes sveikšana un sadziedāšanās kopā ar Siguldas folkloras kopu „Senleja” Jāņa sētā - laukumā aiz muižas pārvaldnieka jaunās dzīvojamās mājas.

20.45  – Došanās uz Jāņkalnu, nesot ozolzaru vītni

21.00 – 22.15 – Uguns rituāls  „Es iededzu gaišu guni!” Jāņkalnā

22.15 – 23.00 - Ugunskura aizdegšana ābeļdārzā kopā ar Krūskopu ģimeni

22.15 – 22.30 - Uguns pūdeles aizdegšana kopā ar folkloras kopām „Laukam pāri un „Saule” – Lai sanāca Jāņa bērni!

22.30 – 23.00 – Jāņu rotaļas kopā ar folkloras kopām „Ūzuleņi” un „Senleja” pie ugunskura Jāņkalnā

23.30 – 00.00 - Lielā sadziedāšanās Jāņkalnā kopā ar Rīgas folkloras kopu „Laiksne”

00.00 – 00.30 – Pērno vainagu dedzināšana un spēka dziesmas „Man bij’ vārdi” pie ugunskura Jāņkalnā

00.30 – 01.00 – Uguns rats. Trešā ugunskura aizdegšana Dziesmu dārzā

01.00 – 03.00 – Nakts danči „Neguļu, neguļu Jānīša nakti!” kopā ar Rīgas Danču klubu Dziesmu dārzā

01.00 - 2.30 – Etnisko kultūru pārstāvju (lietuviešu, indiešu, čehu, baltkrievu, senslāvu u.c. tautu) rituāli un priekšnesumi Jāņkalnā

3.30 – 4.00 – Rasas vākšana Dainu kalnā kopā ar Solvitu Lodiņu 4.00 – 4.15 – Gājiens no Dainu kalna uz saules sagaidīšanas vietu pie skulptūras „Neguli, saulīte!” 4.15 – 4.45 - Saules sagaidīšana pie skulptūras „Neguli, saulīte!”

4.45 – Došanās uz Gauju - Jāņuguns plosta palaišana Gaujā

Aicināti piebiedroties visi lieli un mazi līgotgribētāji, līdzi ņemot Jāņu zāles, jau nopītus vainagus (būs iespēja tos nopīt arī uz vietas), siltāku apģērbu, piemērotus apavus un paklājamos, kas var noderēt kā sēžamie, kā arī nelielu cienastu sev un savai saimei.

Piedalās: Rīgas SILAVOTI, Lēdurgas PUTNI, Siguldas SENLEJA, , folkloras kopa LAIKSNE, Ceraukstes LAUKAM PĀRI, Ozolmuižas ŪZUĻEŅI, Ķoņu DZĪNE, Suntažu SAULE, Pļaviņu ĀRE, RĪGAS DANČU KLUBS. Viesi: Romuva no LIETUVAS, ICCS un hindu kultūras pārstāvji no INDIJAS, Asatru - Ģermāņu kultūra no VĀCIJAS, SLAVONIK CIRCLE no ČEHIJAS, Movimento Tradizionale Romano no ITĀLIJAS, senkrievu pārstāvji no KRIEVIJAS, UKRAIŅU biedrība JATRAŅ un BALTKRIEVU biedrība PRAMEŅ no Latvijas.

Norises vada: Gaismas uguns kūrēji - RAMANTS un DARIS JANSONI un INGRĪDA BRETŠNEIDERE, Zinšu uguns kūrēji - Krūskopu saime, rīta rasas rituāls - SOLVITA LODIŅA, uguns vīri - EDUARDS UN AUDARS KLINTI, zāļu zintis - ZELTĪTE KAVIERE, pirts zintis - KAIJA BRISONE un ANNA LUTERE, vainagu vīšana - INDRA ČEKSTERE un MARGITA PORIETE, siera siešana - MARIJA ANDINA, senās zīmes - BRAŽU SAIME

Pasākumu rīko: „Nodibinājums Māras loks”, Turaidas muzejrezervāts un Siguldas novada dome. Atbalsta: maiznīca FLORA, Valmiermuižas alus, z/s KALNKĀRKLIŅI un Siguldas Minerālūdens.

Aktuāli, Jaunumi, Pasākumi