Turaidas
muzejrezervāts

21. jūnijā – Vasaras saulgrieži Turaidā – programma


Ir aizlīgotas 9 gadskārtas Turaidas pakalnos, svinot Vasaras saulgriežus gada īsākajā naktī no 21. uz 22. jūniju. 2016. gadā kopā ar folkloras kopām, seno amatu un zinšu teicējiem, kā arī svētku viesiem - Jāņa bērniem sagaidīsim desmito gadskārtu, lai iedegtu GAISMAS UN TIKUMU ugunskuru.

Vasaras saulgrieži ir brīdis, kad apstājamies, ieklausāmies sevī un dabas ritumā, kā arī sajūtam vienotību ar paaudžu paaudzēm, kas atnesušas līdz mūsdienām senos ritus, dziesmas, dejas un tikumus. Tas ir laiks, kad īpaša nozīme ir gaismai. Saule ir uzkāpusi visaugstāk debesu kalnā un tās simboliskais atspulgs – gaisma mūsos, arī svin svētkus. Gaisma mājo tur, kur mājo tikums, tāpēc šajā gadskārtā vētīsim dainu tikumu pūru, ceļot gaismā senču dzīvošanas likumus, kas arī šodien katru no mums un tautu kopumā tuvina gaismai sevī un pasaulē.

VASARAS SAULGRIEŽU SVĒTKU PROGRAMMA

 19.00 – 21.00 - Pulcēšanās - zāļu vakars - gatavošanās Jāņu svinībām

Siera siešana kopā ar Ozolmuižas folkloras kopu “Ūzuleņi”, sētas un saimes aplīgošana kopā ar Jērcēnu “Mežābeli”, vainagu vīšana kopā ar etnogrāfi Indru Čeksteri un Margitu Porieti, pirts zintis kopā ar Kaiju Brisoni un Juri Krauci,  zāļu zintis kopā ar Zeltīti Kavieri, lāpu gatavošana – “Roķi”, uguns degšana ar kramu un senās rotas – Māris Braže, interaktīva Jāņu programma bērniem “Mazie Jāņi” kopā ar Latvijas Leļļu teātra aktieriem Baibu un Valdi Vanagiem.

20.00 - 20.30 - Jāņa tēva - Siguldas novada Domes priekšsēdētāja Uģa Mitrevica un Jāņa mātes - Turaidas muzejrezervāta direktores Annas Jurkānes daudzināšana un līgošana Jāņa sētā

21.00 - 22.00 - Gājiens Jāņkalnā iedegt Jāņuguni, nesot ozolzaru viju. Uguns iedegšanas rituāls. Tikumu daudzināšana. Saules pavadīšana

22.15 – Uguns pūdeles aizdegšana

22.20 - 23.00 - Rotaļas kopā ar Ogres Danču klubu

23.00 – 00.00 - Lielā sadziedāšanās pie Jāņu ugunskura ar folkloras kopām  un zīlēšana kopā ar Valkas folkloras kopu “Nāburgi”

00.00 - 00.30 - Nakts vidus rituāls - pērno vainagu dedzināšana

00.30 – Ugunsrata ritināšana

01.00 – 03.00 - Tradicionālie danči Dziesmu dārzā kopā ar Rīgas Danču klubu

01.00 – 02.30 – Dainu nakts meditācija Jāņkalnā kopā ar Inesi Kozuliņu

02.30 - 03.00 - Lēkšana pār ugunskuru Jāņkalnā

03.00 – 04.00 - Gaismas ceļš pretim saulei uz Dainu kalnu – mazgāšanās Skandinieku avotā un rīta rasas vākšana Dainu kalnā kopā ar Rīgas folkloras kopu “Budēļi”

04.00 - 04.45 – Saules sagaidīšana ābeļu dārzā kopā ar Rīgas folkloras kopu “Budēļi”

05.00 - Jāņa uguntiņas pavadīšana cauri Gaujas lokiem

Piedalās: nodibinājums „Māras loks”, 17 Latvijas folkloras kopas: Rīgas „Silavoti”, Rīgas „Budēļi”, Rīgas Danču klubs, Ceraukstes „Laukam pāri”, Ozolmuižas „Ūzuleņi”, Ķoņu  „Dzīne”, Siguldas „Senleja”, Jaunlaicenes “Putnis”, Kauguru “Skance”, Lubānas folkloras kopa, Valkas “Nāburgi”, Bulduru “Mare”, Jērcēnu “Mežābele”, Ropažu “Oglīte”, Ogres Danču klubs, Daugmales folkloras kopa, Saldus “Medainis”.

Zāļu zintis – Zeltīte Kaviere, pirts zintis – Kaija Brisone, vainagu pīšana – Indra Čekstere un Margita Poriete, siera siešana – folkloras kopa „Ūzuleņi”, lāpu gatavošana – Roķi, uguns iegūšana ar kramu un senās rotas – Māris Braže, uguns rituāli – Eduards un Audars Klinti.

Kuplajam līgotāju pulkam aicināti piebiedroties lieli un mazi Jāņa bērni, līdzi ņemot Jāņu zāles, jau nopītus vainagus (būs iespēja tos pīt arī uz vietas), siltāku apģērbu, piemērotus apavus un paklājamos, kas var noderēt kā sēžamie, kā arī nelielu cienastu sev un savai saimei. Ieejas biļete – ziedojums un dziesma!

Pasākumu rīko „Nodibinājums Māras loks” un Turaidas muzejrezervāts sadarbībā ar Siguldas novada Domi. Atbalsta: maiznīca FLORA, Valmiermuižas alus, z/s KALNKĀRKLIŅI un A/S „Rankas piens”.

Kontaktinformācija: „Nodibinājums Māras loks”, Agnija Saprovska, tālr.: 29541105, e-pasts: marasloks@gmail.com, Turaidas muzejrezervāts, Anda Skuja, tālr. 26572142, e-pasts: anda.skuja@turaida-muzejs.lv

 www.turaida-muzejs.lv, www.marasloks.lv

    Aktuāli, Jaunumi, Pasākumi  

Turaidas muzejrezervāts