Eiropas kultūras mantojuma dienu 2016 ietveros 12. septembrī Turaidas muzejrezervātā Valsts kultūras kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā un ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu rīko semināru “Kultūrvēsturiskā ainava Latvijā”.
Eiropa sastāv no daudzveidīgām kultūrainavām. Tās veido nozīmīgu Eiropas mantojuma daļu un kalpo kā liecība par pagātnes un tagadnes attiecībām starp cilvēku, dabisko un viņa paša radīto vidi. Pārmaiņas lauksaimniecībā, mežsaimniecībā, rūpnieciskās ražošanas un minerālu ieguves paņēmienos, reģionālajā un pilsētplānošanā, transportā, infrastruktūrā, tūrismā un atpūtas paradumos, rekreācijā, kā arī vispārējās pārmaiņas pasaules ekonomikā daudzos gadījumos paātrina kultūrainavu transformāciju, un tām var būt arī negatīvs iespaids uz telpiskās vides kvalitāti un izmantošanu ilgtermiņā. Pateicoties Eiropas ainavu konvencijas izstrādei un pieņemšanai ir radīta ainavas jēdziena un nozīmes paplašināta izpratne, kā visu vērtību vienojošai kopsakarībai. Nolūkā akcentēt kultūrainavas īpašo lomu cilvēka dzīves kvalitātes veidošanā, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija 2016. gadu veltīs šai Latvijas ilgtermiņa attīstībai nozīmīgajai tēmai.
Plašāka informācija un iespēja pieteikt dalību, zvanot pa tālr. 67326602 vai rakstot uz e-pastu: Inguna.podzuka@mantojums.lv
PROGRAMMA
9.30 Reģistrācija
1. DAĻA – KUTLŪRVĒSTURISKAS AINAVAS JĒDZIENS – īpaša ainavas daļa, kas veidojusies, mijiedarbojoties dažādiem civlēku darbības un dabas faktoriem. Tā ilustrē cilvēces attīstību laikā un telpā, ir ieguvusi sociāli atzītu vērtību un ar ainavā esošajām fiziskajām liecībām atspoguļo noteiktas tradīcijas, vēsturiskus notikumus vai to attēlojumu literatūras un mākslas darbā.
10.00-10.10 Francijas institūta direktora Gilles Bonnevialle uzruna
10.10-10.25 Juris Dambis, Dr. arch., Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija
Ainavas nozīme kultūras mantojuma saglabāšanā
10.25-10.40 Aija Melluma, Dr. habil geogr., pētniece
Vienotais kultūras un dabas mantojums: idejas un prakse, tagadne un nākotne
10.40-10.55 Pēteris Šķiņķis, Dr. geogr. un Anita Zariņa, Dr. geogr.
Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte
Plānošanas pieejas šodien, vērtību saglabāšana un veidošana
10.55 -11.10 Anna Jurkāne, Turaidas muzejrezervāta direktore
Turaidas muzejrezervāta piemērs
11.10-12.00 Kamila Gijona (Camille Guyon), Grandes Sites de France tīkls
Kultūrainavas integrēta plānošana: Francijas Grandes Sites piemērs
Grands Sites de France ir kultūrainavas, kurās mijiedarbojas bioloģiskā daudzveidība, kultūra, lauksaimniecība, tūrisms un attīstība. Daba un kultūra ir kā līdzeklis ilgtspējīgas attīstības projektos plašāka mēroga teritorijās. Grands Sites de France tīkls ir sabiedriska organizācija, kas apvieno vietējās pašvaldības, kas ir atbildīgas gan par kultūrvēsturisko ainavu ikdienas kopšanu, gan ilgtermiņa attīstību. Katru gadu uzņemot ap 32 miljoniem apmeklētāju, tīkla biedri saskaras ar izaicinājumiem: Kā attīstīt teritorijas ilgtspējīgi, vienlaicīgi cienot dabas un kultūras mantojuma vērtības? Kā atrast līdzsvaru starp vietu, iesaistītajām personām, vietējiem iedzīvotājiem un apmeklētājiem? Prezentācija sniegs piemērus no Grands Sites de France tīkla, atspoguļojot integrētas pārvaldības inovatīvo pieeju.
12.00-12.30 Jautājumi – atbildes
12.30-13.30 Pusdienu pārtraukums
2. DAĻA – AINAVU PĀRVALDĪBA – darbības ilgtspējīgas attīstības perspektīvā, lai nodrošinātu regulāru ainavas kopšanu ar mērķi virzīt un harmonizēt pārmaiņas, kuras rada sociālie, ekonomiskie un vides procesi.
13.30-13.45 Dace Granta, Vides un reģionālās attīstības ministrija
Mainīgā ainava – kā varam to ietekmēt?
13.45-14.00 Inguna Jekale, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija
Kultūrvēsturiskā ainava un plānošana – prakse un iespējas
14.00-14.15 Katrīna Kukaine, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija
Ainavas saglabāšanas/pārveidošanas izvērtēšana kultūras pieminekļu aizsardzībā
14.15-14.30 Māra Liepa-Zemeša, Pilsētvides attīstības pārvaldes Teritorijas plānojuma nodaļas vadītāja vietniece
Rīgas piemērs
14.30-15.00 Kafijas pauze
15.00-15.30 Jana Jākobsone, Kuldīgas novada pašvaldības Būvniecības nodaļas vadītāja un pilsētas arhitekte
Kuldīgas piemērs
15.30-15.45 Jānis Dripe, Kultūras ministrijas eksperts, RISEBA Augstskolas Arhitektūras programmas direktors
Arhitektūras piemineklis Vidzemes piekrastes ainavā
15.45-16.30 Jautājumi – atbildes. Rezolūcijas pieņemšana