Turaidas
muzejrezervāts


Godinot Mārtiņu Bucleru. Fotogrāfijai veltīts mūžs


Godinot fotogrāfu Mārtiņu Bucleru 150. dzimšanas dienā, Turaidas muzejrezervāts 13. decembrī plkst. 13.00 aicina uz sarīkojumu un izstādes “Mārtiņš Buclers. Fotogrāfijai veltīts mūžs” atklāšanu Turaidas muižas pārvaldnieka jaunajā dzīvojamajā mājā. Izstāde veidota sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko Mākslas centru.

Sarīkojumā piedalīsies fotomākslas vēstures pētnieks Vilnis Auziņš ar stāstuMārtiņš Buclers – realitātes vēstījumu inženieris”  un Turaidas muzejrezervāta galvenā krājuma glabātāja Līga Kreišmane, kas iepazīstinās ar Mārtiņa Buclera saikni ar Siguldu un viņa radītajām fotogrāfijām, kas glabājas Turaidas muzejrezervāta krājumā. Muzikālos priekšnesumus Ziemassvētku noskaņās plkst. 15.00 sniegs Siguldas Mākslu skolas “Baltais Flīģelis” jaunie mākslinieki un viņu skolotāji.

Vilnis Auziņš: “Mārtiņa Buclera (12.12.1866. – 14.04.1944.) darbība Latvijas fotogrāfijas nozarē vispirms un galvenokārt ir nozīmīga ar šīs nozares patstāvības struktūras veidošanas iniciatīvu un praktisku šī nodoma īstenošanu. Viņa aicinājums izveidot un uzturēt regulāru fotogrāfijas nozares izglītības sistēmu nozīmēja apgūt amata tehnoloģiju specifiku, paplašināt nozares speciālistu laikmeta norišu apjēgumu horizontu, patstāvīgi izvēlēties savu vēstījumu mērķi un īstenot to ar nepārprotamu tēla vai racionālas informācijas  sakārtojumu. Šādas personības un arī pilsoniskās pozīcijas izveidošanai iespējams ļoti liela nozīme bija tām sociālajām izmaiņām, kādas bija vērojamas 19.gs beigu un 20.gs. mijā tā laika Latvijas teritorijā.  Saskarsme ar Siguldas reģionā aktīvu un modernu saimniecisko darbību uzsākušo kņazu  Nikolaju Kropotkinu iespējams noteica mērķtiecīgā un uzņēmīgā  Mārtiņa Buclera izvēli darboties  fotogrāfijas  laukā  daudz plašāk kā fotokameru lietojoša amatnieka darbā tas tika uzskatīts par profesijai atbilstošu praksi.”

Mārtiņa Buclera dzimšanas dienā, 12. decembrī plkst. 12.00, fotogrāfs Pēteris Korsaks un domubiedri aicina fotogrāfijas interesentus un Siguldas novadniekus uz piemiņas brīdi Siguldas kapsētā Mārtiņa Buclera atdusas vietā.

    Aktuāli, Jaunumi, Pasākumi  

Turaidas muzejrezervāts