Papildināta Turaidas muzejrezervāta krājuma mākslas kolekcija

TMR 28079 Jelgava_ G_Jansons G_JansonsGunāru Jansonu (1928 - 2013) daudzi pazīst kā izcilu arhitektu un kultūrvēstures pētnieku, taču plašākai sabiedrībai mazāk zināms ir viņa mākslinieka talants. Ar ilggadēja viņa drauga vēsturnieka Andra Caunes gādību Turaidas muzejrezervāta krājumā nonākuši  vairāk nekā 60 Gunāra Jansona  zīmējumi un akvareļi. Daļa no tiem ir anotēti, daži nav. Darbu tematika ļoti dažāda – mātes portrets, Rīgas Kurzemes priekšpilsētu ainavas un Vecrīgas pagalmi, dažādi arhitektūras pieminekļi, ainavas ar ūdeņiem, kuģi u.c. Daudzus attēlotos objektus autors pats arī pētījis un ziņas par tiem atrodamas vairākos Gunāra Jansona izdevumos un publikācijās, piemēram, „Kurzemes pilsētu senās koka ēkas” (1982), „Arhitektūras pieminekļi Gaujas nacionālajā parkā” (1987), „Ikšķiles viduslaiku baznīca un pils”(2004) u.c.

TMR 28050 G_Jansons_ Rīga MAkvareļi izceļas ar konstruktīvu zīmējumu, telpiskumu un krāsu dzidrumu, īpaši akcentējot arhitektoniskās ēku detaļas.  Darbos attēlotas vairākas ēkas  ar kultūrvēsturisku  nozīmi – piemēram, Cēsu baznīca, Rīgas Doms un Melngalvju nams, kura izpētes autors un konsultants viņš bija nama atjaunošanas darbā (1996 – 1999), un daudzas citas būves. Tā kā Gunārs Jansons ir daudzu arhitektūras pieminekļiem veltītu publikāciju autors, to skaitā grāmatas „Turaidas pils arhitektūra 13. – 17. gadsimts” (2007), krājumā uzņemts arī smalki darināts oriģinālzīmējums, kas veikts ar melnu lodīšu pildspalvu - Turaidas pils komplekss. Attēls publicēts arī minētajā grāmatā. Starp zīmējumiem atrodami arī tādi darbi, kuros attēloti kuģi – Gunāra mūža aizraušanās un daži jaunības gadu  darbi – ar parasto zīmuli zīmētas ainaviņas, atsevišķas Vidzemes  senās ēkas un Cēsu pils interjeri.  Gunāra Jansona veikums bagātīgi papildina Turaidas muzeja krājuma mākslas kolekciju ar līdz šim maz zināmu veikumu Latvijas kultūrvēsturē.

Daiga Kļaviņa Turaidas muzejrezervāta krājuma speciāliste

Aktuāli, Jaunumi, Raksti par krājumu