4. aprīlī – Diskusija “Personības loma kultūras mantojuma saglabāšanā Eiropas kultūras mantojuma gada kontekstā. Arhitektam Gunāram Jansonam – 90”.

2011_2.06_IMG_3288

EYCH2018_Logos_Green-LV-72

Šogad 4. aprīlī izcilajam arhitektūras pieminekļu restaurācijas darbu teorētiķim un praktiķim, arhitektam Gunāram Jansonam aprit 90. dzimšanas diena.

Novērtējot Gunāra Jansona veikumu, muzejrezervāts 4. aprīlī plkst. 15.00 aicina uz diskusiju “Personības loma kultūras mantojuma saglabāšanā Eiropas kultūras mantojuma gada kontekstā. Arhitektam Gunāram Jansonam – 90”.

Eiropas mantojuma gada kontekstā Turaidas muzejrezervāts aktualizē to cilvēku ieguldījumu, kuri ir veidojuši kultūras pieminekļu aizsardzības sistēmu, saglabājot Latvijas kultūras mantojumu kā nācijas identitātes veidotāju, un vēsta par konkrētu personu ieguldījumu kultūras mantojuma saglabāšanā, kopīgi meklējot atbildi uz jautājumu - kāds būs Latvijas kultūras mantojums pēc 100 gadiem un ko mēs varam darīt šodien?

PROGRAMMA

15.00 – 15.30 – Izstādes “Arhitekts Gunārs Jansons (1928 – 2013) un Turaidas pils atjaunošana” atklāšana, Turaidas muzejrezervāta galvenās speciālistes Ievas Oses stāstījums

15.30 – 15.45 – Turaidas muzejrezervāta direktores Annas Jurkānes ievadvārdi. Gunāra Jansona grāmatas “Savas dzīves piemiņai” atvēršana Turaidā kopā ar vēsturnieku un arheologu Andri Cauni

15.45 – 16.30 – Atmiņu stāsti par Gunāra Jansona personību, veikumu un sadarbību

• Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis,
  • LU Teoloģijas fakultātes docents Andris Priede,
  • LU Latvijas vēstures institūta direktors Guntis Zemītis,
  • novadpētnieks Aivars Janelsītis,
  • TMR krājuma galvenā speciāliste Aija Dzene u.c.

16.30 – 17.00 – Diskusija “Personības loma kultūras mantojuma saglabāšanā Eiropas kultūras mantojuma gada kontekstā”

Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors, arhitekts Gunārs Jansons (1928-2013) bija izcils profesionālis – Latvijas viduslaiku mūra arhitektūras pieminekļu un seno koka dzīvojamo ēku būvvēstures pētnieks. Viņš izstrādājis restaurācijas projektus ne tikai Turaidas viduslaiku pilij, bet arī Ikšķiles pirmajai baznīcai, Ainažu jūrskolai, vairākām viduslaiku Rīgas un Kuldīgas 18.-19. gs. dzīvojamām ēkām u.c. Latvijas senceltnēm. G.Jansons ir autors grāmatām par Kurzemes pilsētu 17.–19. gs. koka ēkām, (1982), Ikšķiles viduslaiku pili un baznīcu (2004), Turaidas pils 13.–17. gs. arhitektūru (2007), kā arī daudziem desmitiem periodikā un rakstu krājumos publicētu pētījumu. Gunārs Jansons laikā no 20. gs. 70. līdz 90. gadiem sarakstīja savas bērnības un jaunības dienu atmiņas “Savas dzīves piemiņai”, kuras, apkopojot grāmatā, 2017. gadā ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu izdeva Latvijas vēstures institūta apgāds sadarbībā ar Turaidas muzejrezervātu.

Aktuāli, Jaunumi, Latvijai 100, Pasākumi