Turaidas
muzejrezervāts

IMG_1600

31. oktobrī – Dziesmu rīts “Brīnās tautas manu dziesmu” – Krišjānim Baronam – 183


Sagaidot folklorista, rakstnieka un publicista, jaunlatviešu kustības aktīva dalībnieka, Krišjāņa Barona 183. dzimšanas dienu, Turaidas muzejrezervāts 31. oktobrī plkst. 9.00 aicina uz dziesmu rītu “Brīnās tautas manu dziesmu” laukumā pie Krišjāņa Barona pieminekļa Siguldā. Dziesmu rīti Dainu tēva dzimšanas dienā Siguldā kļuvuši par tradīciju, kurā satiekas visas paaudzes, skandējot vai dziedot savas mīļākas tautasdziesmas un atgādinot dainās ierakstītās vērtības.

Arī šogad dziesmu rītā ikviens aicināts piedalīties, līdzi ņemot rudens ziedus vai svecīti, lai, godinot Krišjāni Baronu, teiktu savu mīļāko tautasdziesmas četrrindi. Dziesmu rītā savas tautasdziesmas dziedās arī Siguldas folkloras kopa “Senleja” un Siguldas senioru ansambļi “Melodija” un “Saltavots”.

Krišjānis Barons (1835–1923) ir izcila personība, kura mūža darbs folkloristikā ir akadēmiskais tautasdziesmu krājums “Latvju dainas” 6 sējumos, ko valodnieks Jānis Endzelīns ir nosaucis par latviešu filoloģijas stūrakmeni. 1880. gadā pēc Dainu tēva zīmējuma izgatavota īpaša tautasdziesmu krātuve – Dainu skapis, kas kopš 2001. gada 4. septembra iekļauts UNESCO Pasaules atmiņas (Memory of the Word) sarakstā un šobrīd glabājas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Turaidas muzejrezervātā, sagaidot Krišjāņa Barona 150. dzimšanas dienu, 1985. gadā atklāts Dainu kalns, kurā izvietotas tēlnieka Induļa Rankas veidotās akmens skulptūras, kas veltītas latviešu tautasdziesmām. Dainu kalns gadu gaitā kļūvis par Dziesmotās revolūcijas simbolu. Jau vairāk nekā 30 gadus Dainu kalns ir vieta, kur skan tautasdziesmas, tiek svinēti gadskārtu svētki un ģimeņu godi, notiek starptautiskā folkloras festivāla “BALTICA” sarīkojumi, muzejrezervāta organizētas izglītojošās programmas “Ienāc tautasdziesmu pasaulē!”, ekskursijas un dažādi citi pasākumi, kuros popularizēts nemateriālais kultūras mantojums.

    Aktuāli, Jaunumi, Pasākumi