Turaidas muzejrezervātā mākslas kolekcija papildināta ar dāvinājumu – Arnolda Pankoka gleznu “Gaujas senleja”

A. Pankoka darbnīcā. Centrā A. pankoks, pirmā no labā I. Čekstere.

A. Pankoka darbnīcā. Centrā A. Pankoks, pirmā no labās I. Čekstere.

Turaidas muzejrezervāta 20. zinātniski praktiskās konferences laikā 7. novembrī muzejrezervāts saņēma īpašu dāvinājumu – gleznotāja Arnolda Pankoka (1914 – 2008) akvareli “Gaujas senleja”.

Gleznu, 2 fotogrāfijas un personīgu apsveikuma kartiņu no mākslinieka Turaidas muzejrezervāta krājumam dāvināja Turaidas muzejrezervāta Atbalsta biedrības dalībniece, ilgstoša sadarbības partnere, etnogrāfe Indra Čekstere. Kā stāstīja Indra, jau vairākus gadus viņa, vērojot gleznu, ir domājusi par tās nodošanu muzejam, bet izšķirošais impulss bijis Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Turaidas muzejrezervāta kopīgi veidotās izstādes “Gaujas stāsti audeklos” apmeklējums kultūras centrā “Siguldas devons”, kurā vienuviet eksponēti daudzu 20. gadsimta otrās puses gleznotāju mākslas darbi, kas veltīti Latvijas dabas pērlei – Gaujas senielejai.

A. Pankoka zīmētā pastkarte I. Čeksterei

Esam ļoti pateicīgi Indrai par dāvinājumu, siltajiem vārdiem un uzticību Turaidas muzejrezervātam, nododot krājumā nozīmīgas kultūras mantojuma vērtības.

Arnolds Pankoks studējis Latvijas Mākslas akadēmijā (1937–43, 1945–47.), beidzis ar diplomdarbu “Daugavas krasta atjaunošana” (vad. prof. Ģederts Eliass). Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā bijis par pasniedzēju (1947–50), strādājis arī kombinātā “Māksla” portretu darbnīcā.Savas darbības sākumposmā kopējās republikas darbu izstādēs piedalījies ar tematiskām, reālistiskām, reizēm naturālistiskām, vēsturiskām un lauku tematikai veltītām daudzfigūru kompozīcijām, ar laiku attīstot emocionāli ļoti izjustu, tonāli smalku ainavu glezniecību – dažādos gadalaikos tēlojot gan jūru, gan dzimto novadu. Strādājis gan eļļas, gan akvareļa tehnikās. Māklsiniekam mūža laikā bijušas daudzas personālizstādes Latvijā, 1991. gadā bijusi izstāde Toronto, Kanādā. Viņa darbi atrodas arī Tretjakova galerijā Maskavā.

Aktuāli, Jaunumi