Arheologa Jāņa Graudoņa Turaidas pils apvedtaka

Nonākot pie Turaidas viduslaiku mūra pils ieejas pagalmā, pa labi redzama zīmīga norāde, kas aicina doties pa apvedtaku apkārt pilij. Ejot pa apvedtaku, var iepazīties ar interesantākajiem viduslaiku pils būvniecības elementiem. Taka nosaukta arheologa Jāņa Graudoņa (1913 – 2005) vārdā, kurš vairāk nekā 25 gadus ir veltījis Turaidas pils arheoloģiskajai izpētei no 1976. gada līdz 2003. gadam.

Takas garumā var uzzināt interesantus faktus par pils rietumu un austrumu puses kontrforsiem, kam atšķirīgas konstrukcijas un izmēri, apskatīt pils senākās mūra dzīvojamās ēkas pamatos saglabājušās lūkas, kādas raksturīgas pirmajām nocietinātajām mītnēm – “stiprajiem namiem”, ir iespēja mēģināt atrast noejas vietu uz Gaujas ostu, kas pastāvējusi no 14. gadsimta, un slepeno izejas vietu, kas paredzēta izkļūšanai no pils iekštelpām briesmu brīdī, kā arī iepazīt citus senos būvniecības elementus.

Ejot cieši gar pils augstajiem mūriem, ir iespēja emocionāli pilnīgāk sajust pils varenību un aizsargsienu diženumu.

Aktuāli, Aktuāli, Jaunumi