Turaidas
muzejrezervāts

26. septembrī – Eiropas mantojuma diena Turaidā – Saruna par būvkultūru Turaidas vēsturiskajā centrā


Skats_no_magazinas26. septembrī plkst. 15.00 Eiropas mantojuma dienu ietvaros Turaidas muzejrezervāts aicina uz tikšanos “Gadsimtos radītām vērtībām jāizrāda cieņa. Saruna par būvkultūru Turaidas vēsturiskajā centrā”.

Sarunā piedalīsies arhitekts Artūrs Lapiņš, etnogrāfs, Dr.hist. Mārtiņš Kuplais, seno guļbūvju un jumtu restaurācijas eksperts, SIA “Balga” valdes priekšsēdētājs Ilmārs Glāzers, SIA “RERE Meistari" projektu un būvdarbu vadītājs Andris Sausiņš. Sarunu un ekskursiju muižas saimnieciskajā centrā vadīs  Turaidas muzejrezervāta direktores vietnieks pieminekļu saglabāšanas un infrastruktūras jautājumos Dainis Linmeijers.

Eiropas mantojuma dienu tēma Latvijā šogad ir īpaši konceptuāla – Būvkultūra. Tās norisināsies no 25. līdz 27 septembrim, apvienojot vairāk nekā 30 objektus, kurus nesaista kāda tipoloģiska vai funkcionāla pazīme, bet gan to tapšanas, uzturēšanas un pilnvērtīgas dzīves īpašs novērtējums. “Turaidas vēsturiskajā centrā ietilpst gandrīz visi Latvijas kultūrvēsturisko centru elementi: pilskalns ar koka pils pamatiem, viduslaiku mūra pils, baznīca, kapsēta, muižas ēkas, kolhoza centrs, visapkārt – parks, dīķu sistēma, apstādījumi ceļi, celiņi, takas, un to visu vieno kultūrvēsturiskā ainava. Esošo ēku-pieminekļu saglabāšanas garants ir to izmantošana atbilstoši pieminekļu raksturam, respektējot ne tikai ēkas, bet arī ar šo ēku saistīto izmantošanas vēsturi un saturu. Ēkas-pieminekļi nav atdalāmi no vēstures, kuras liecinieki tie ir, un no vides, kurā tie atrodas”.

Kā ēkas Turaidas vēsturiskajā centrā tiek pētītas un dokumentētas, saglabātas un atjaunotas, par to sarunā stāstīs eksperti, kas visi piedalījušies Turaidas vēsturisko ēku saglabāšanas procesā.  Turaidas vēsturiskā centra ēkas-pieminekļi ir īpašs piemērs mantojuma saglabāšanas labās prakses tradīcijām, kur gadsimtos radītām vērtībām tiek izrādīta cieņa.

“Tieši par atbildīgiem pasūtītājiem un saimniekiem, par radošiem un tālejoši domājošiem arhitektiem būs būvkultūras stāsti šī gada Eiropas mantojuma dienās – lai mēs kopīgi veidotu labdabīgu vidi šodienai un nākotnes pieminekļus nākotnei, lai neizsmeltu resursus, tukši nedižotos, strādājot gūtu prieku un rezultātā vairotu vidi, kurā pagātnes smalkā substance veido stingrus pamatus šodienai”, vēsta Nacionālās kultūras mantojuma pārvalde, kas ir Eiropas kultūras mantojuma dienu rīkotāja Latvijā.

Dalība pasākumā bez maksas. Pieteikšanās dalībai, zvanot 26572142 vai rakstot: turaida.muzejs@apollo.lv Vietu skaits ierobežots.

Eiropas _kultuuras_m_d_2020

    Aktuāli, Aktuāli, Jaunumi, Pasākumi  

Turaidas muzejrezervāts