Turaidas pils iekšvārtu tornis

Ziemeļu iekšvārtu torņa rekonstrukcijas zīmējums. Arhitekts Gunārs Jansons, 2007

Turaidas mūra pils pagalma ieeju iezīmē kāda interesanta, kaut arī mūsdienās minimāli apskatāma būve – tās vārtu tornis. Tornis vārtu labajā pusē (skatoties no ziemeļiem, no ieejas puses) tika būvēts 16. gadsimta sākumā, lai nodrošinātu labāku pils vārtu aizsardzību. 16. gadsimta karos dominēja ugunsšaujamie ieroči, tāpēc apaļais tornis būvēts ar lielu – 14 m – diametru, lai nodrošinātu lielāku izturību pret apšaudēm un tajā pašā laikā piedāvātu pils aizstāvjiem pēc iespējas lielāku apšaudes leņķi pret pils ārpusi. Tāpat arī nocietinājums bija visai zems – tikai divu stāvu augstumā, jo augsta būve būtu labs mērķis pretinieka lielgabaliem. Tornis sargāja ne tikai vārtus, bet arī pils rietumu nogāzi. Pils revīzijas vēsta, ka tornis lietots arī  pēc 1590.gada, taču vairāk kā ieroču noliktava jeb arsenāls.

Līdz mūsdienām tornis saglabājies pamatu līmenī, tāpēc šobrīd uz tā atrodas sargājoša koka konstrukcija, kuras funkcija ir paglābt torņa pamatus no tālāka sabrukuma. Nākotnē Turaidas muzejrezervāts plāno torņa pamatu papildus konservācijas un restaurācijas darbus un ekspozīcijas ierīkošanu, lai apmeklētājiem būtu lielāka iespēja iepazīt šo nozīmīgo pils aizsardzības būvi.

Jānis Rudzītis TMR galvenais speciālists – vēsturnieks
    Aktuāli, Aktuāli, Jaunumi