Turaidas
muzejrezervāts


Izdota grāmata “Pārvaldnieka māja. Ceļvedis pa Turaidas muižas pārvaldnieka veco dzīvojamo māju”


pic_1Sagaidot valsts dzimšanas dienu, Turaidas muzejrezervātā atvērta grāmata “Pārvaldnieka māja. Ceļvedis pa Turaidas muižas pārvaldnieka veco dzīvojamo māju.”  Grāmatas autori ir Turaidas muzejrezervāta ilggadējie sadarbības partneri  Ina Līne un Dainis Bruģis, kuri, Turaidas muzejrezervāta uzdevumā, piedalījušies gan mājas arhitektoniskajā izpētē, gan izstrādājuši un realizējuši ēkā iekārtoto interjera ekspozīciju. Grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, māksliniece Inese Hofmane.

Grāmatas ievadā autori raksta: “Starp pēdējos gados atjaunotajām Turaidas muižas kompleksa būvēm ir kāda īpaša celtne, kuras izpēte un atjaunošana mainījusi līdz tam muzejā ierastās ēku vēsturiskās identitātes izzināšanas robežas un iezīmējusi jaunu, dziļāku un jau daudz skrupulozāku pieeju šīs identitātes saglabāšanai. Tā ir agrākā muižas pārvaldnieka vecā dzīvojamā māja, kura šobrīd pamatoti uzskatāma par rūpīgāk pētīto un konsekventāk restaurēto Turaidas muižas kompleksa ēku. Senā celtne šobrīd Turaidas muzejrezervātā ir vienīgā, kuras atjaunošana nav aprobežojusies tikai ar apjoma un fasāžu restaurāciju, bet ar tādu pašu rūpību turpinājusies arī mājas iekšienē, soli pa solim atdodot ēkai tās sākotnējo plānojumu, pacietīgi restaurējot visus vēsturiskos būvelementus un precīzi rekonstruējot telpu autentisko apdari. Visu uzskaitīto vainagojusi mājas interjera ekspozīcija, kurā telpas iekārtotas tādas, kādas tās varēja izskatīties celtnes pastāvēšanas pirmajās desmitgadēs – laikā, kad ēkā dzīvoja un saimniekoja muižas pārvaldnieka Karla Reicberga (1791–1870) ģimene.

Pamatu šādam mājas atdzimšanas scenārijam nodrošināja jau 2003. gadā Turaidas muzejrezervāta organizētā ēkas izpēte, uz kuras bāzes tika izstrādāti ne tikai pašas celtnes restaurācijas plāni, bet, vispirms konceptuāli izšķiroties par šādu pagātnes atainošanas veidu, – arī interjera rekonstrukcijas projekts. Pēc tā apstiprināšanas sekoja vairāku gadu darbs, gādājot un restaurējot atbilstošus interjera iekārtas priekšmetus, un 2011. gada septembrī, kad tika pabeigta mājas atjaunošana, tā apmeklētājus sagaidīja jau pilnībā iekārtota un aprīkota. Rezultātā pārvaldnieka mājas iekšienē rekonstruēta vēsturiski pamatota un sadzīviski ticama kādreizējo iemītnieku dzīves vide, kurā zināšanas par konkrēto laikmetu iegūstamas nevis planšetēs un datoru ekrānos, bet gan tiešas, ar visām cilvēka maņām uztveramas realitātes veidā. Mājā darīts viss, lai tikšanās ar seno ēku un tās kādreizējiem iemītniekiem – pārvaldnieka Reicberga ģimeni – apmeklētājiem izvērstos ne tikai par izglītojošu un informatīvi bagātinošu pasākumu, bet arī par emocionālu piedzīvojumu, izpratni par šo jau sen pagājībā nogrimušo Latvijas muižu civilizācijas fenomenu nostiprinot arī sajūtu līmenī.“

Ceļvedis pa atjaunoto ēku stāsta par katras telpas sākotnējo funkciju, apdari un iekārtojumu. Priekšnams, melnā virtuve, pārvaldnieka darbistaba, gaišā virtuve un pieliekamais, kabinets, rokdarbu istaba, studentu istaba un veranda, guļamistaba, kā arī zāle raksturojas ar pārvaldnieka līmenim atbilstošu sadzīves un mākslas priekšmetu, mēbeļu interjera detaļu klāstu. To papildina arī informācija par ēkas bēniņiem un kalpones istabu, kā arī ēkas pagrabiem un dārzu. Grāmatas autori Ina Līne un Dainis Bruģis sniedz skaidrojumus par daudzajiem mājā redzamajiem priekšmetiem, starp kuriem ir arī unikālas kultūrvēsturiskas liecības.

Grāmatu “Pārvaldnieka māja. Ceļvedis pa Turaidas muižas pārvaldnieka veco dzīvojamo māju. 2021. 160 lpp. ISBN 978-9934-8524-7-3” iespējams iegādāties Turaidas muzejrezervāta Apmeklētāju centrā, kā arī attālināti, rakstot pasūtījuma vēstuli uz e-pastu: pasts@turaida-muzejs.lv vai zvanot pa tālr. 67971402, samaksājot ar pārskaitījumu un saņemot to pa pastu vai Omniva. Grāmatas cena 7.00 euro.

Grāmatas atvēršanas mirkļi Turaidas muižas pārvaldnieka vecajā dzīvojamajā mājā:

Invalid Displayed Gallery

    Aktuāli, Aktuāli, Jaunumi, Jaunumi, Publikācijas, Publikācijas un raksti  

Turaidas muzejrezervāts