Krimuldas sanatorijai – 100; Krimuldas muižas kungu māja – 200

Šogad Krimuldas sanatorija atzīmē savu simtgadi un Krimuldas muižas kungu mājas divsimtgadi. No visas sirds sveicam mūsu kaimiņus nozīmīgajās jubilejās! Novēlam radošu garu, spēku un izturību savu mērķu sasniegšanā!
Krimuldas pils. 20.gs.sākums. SM5984

Firsta Johana Līvena celtā, ainavā veiksmīgi novietotā pils tapusi pirms 200 gadiem – 1822. gadā. 19-20. gs. mijā veiktās pārbūves, 1. pasaules kara postījumi un ēkas pārveidošana par sanatoriju izmainījuši tās izskatu un plānojumu. Gājuši bojā arī sākotnējie pils iekārtas priekšmeti un apdares elementi.

100 gadus pēc ēkas uzcelšanas, Latvijas Republikas veiktās agrārās reformas rezultātā, pils ar daļu no saimniecības ēkām un 226,26 ha zemes 1921. gadā nonāca Latvijas Sarkanā Krusta (dibināts 1918. g.) pārziņā. Šīs organizācijas pirmā vadītāja prof. Jāņa Jankovska vadībā te izveidoja Latvijā tolaik vienīgo kaulu tuberkulozes slimnieku ārstniecības iestādi ar 50 gultasvietām. Sarkanajam Krustam pils sākotnēji tika iznomāta uz laiku no 1921.g. 13. aprīļa līdz 1945. g. 23. jūnijam par 2168 latu lielu nomas maksu gadā.

Krimuldas pils drīz pirms pārtapšanas par sanatoriju. Tās priekšā krogs ar Sarkanā Krusta zīmi. 1923. g.

Krimuldas pils drīz pirms pārtapšanas par sanatoriju. Tās priekšā karogs ar Sarkanā Krusta zīmi. 1923. g.

Pils I pasaules kara gados bija stipri izpostīta. Ieilgušā remonta dēļ (tā izmaksas sasniedza 983 851 Latvijas rubļus) sanatorija darbu uzsāka tikai 1922. g. augustā – tieši pirms 100 gadiem. Jau tolaik pils bija elektrificēta, 1925. gadā sanatorija ieguva pirmo rentgena aparātu. Ar produktiem sanatoriju apgādāja palīgsaimniecība, kura izmantoja agrāko Krimuldas muižas zemi.

Ārstēšanās te bija par maksu, taču daļa slimnieku no tās tika atbrīvoti.

Esot nomnieka statusā, Sarkanais Krusts 1928. gadā pārbūvēja pili, atpirka no firsta Līvena viņa neatsavināmajai daļai piederīgās ēkas un atjaunoja muižas siltumnīcas. Pēc pārbūves sanatorijā ziemā varēja ārstēties 165, vasarā 200 slimnieki.

Slimnieku pārvietošana uz “gaisa un saules peldēm” – sauļošanās lieveni. Ap 1935. g.

II pasaules kara laikā pils īpaši necieta, un drīz pēc karadarbības beigām sanatorija savu darbu atjaunoja. 1948. gadā tā tika pārveidota par bērnu sanatoriju, kurā darbojās vispārizglītojošā 8-gadīgā skola.

1991.gadā sanatorija tika pārprofilēta, pārtraucot tuberkulozes ārstēšanu un pārveidojot to par ārstniecības iestādi 3-14 gadus veciem bērniem ar ortopēdiskām un līdzīgām saslimšanām, bet 1994. gadā to iekļāva Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” sastāvā. 2002. gadā sanatorija privatizācijas ceļā pārtapa par uzņēmumu SIA “Rehabilitācijas centrs “Krimulda”.

Aktuāli, Aktuāli, Jaunumi, Jaunumi