Akcija “Veidojam albumu kopā -1981″!

Arheoloģisko izrakumu dalībnieki Pēteris Salmanis un Ilgvars Mačkalanovs ar 1981. gadā Turaidas pils izpētē atrasto saules pulksteni.

Vēstures institūts sadarbībā ar Siguldas novadpētniecības muzeju turpina Turaidas pils kompleksa arheoloģisko izpēti. Darbi norit pils dienvidu daļā. Dienvidu priekšpilī tiek uzieta degušu graudu kārta, savdabīga meliorācijas sistēma lietus ūdeņu novadīšanai no pils pagalma, siltgaisa krāšņu sistēma un smēdes paliekas. Ārpus aizsargmūriem tiek pētītas koka pils paliekas. Šī gada izpēte apstiprina  to, ka mūra pils celta uz nodegušās lībiešu pils pamatiem. Arheologs Jānis Graudonis pārskatā uzsver, ka pēc dienvidu priekšpils izpētes var konstatēt, ka lībiešu koka pils ir aizņēmusi daudz plašāku teritoriju ne kā mūra pils.
Saules pulkstenis ekspozīcijā “Turaidas pils būvvēsture”, 2022

Saules pulksteņa rekonstrukcija Turaidas pils pagalmā, 2022

1981.gada ekspedīciju vadošā komanda: Jānis Graudonis, Ilze Siliņa, Dzintra Zemīte, Egita Dzelzkalēja, Antonija Vilcāne.
Saules pulkstenis ekspozīcijā “Turaidas pils būvvēsture”, 2022

Ekspedīcijā piedalās Daugavpils pedagoģiskā institūta un LVU Vēstures un Filozofijas fakultātes studenti, Siguldas un Rīgas skolēni.                     Šis gads ar arheoloģiskiem atradumiem ir bagātāks nekā iepriekšējie. Rets atradums ir 16. gadsimta plienakmens saules pulkstenis. Pulksteni, kas atrasts pilnīgi vesels, var apskatīt pilī esošajā ekspozīcijā “Turaidas pils būvvēsture”, bet tā rekonstrukciju var skatīt pils pagalmā un saulainā dienā noteikt pareizu laiku.
Dienvidu priekšpils izrakumu laukuma zīmēšana un nivelēšana. 1981. gads

Aktuāli, Aktuāli, Arheoloģisko ekspedīciju dalībnieku albums, Jaunumi, Jaunumi