Turaidas
muzejrezervāts

Noformējums bez nosaukuma(9)

26. marts – Lībiešu mantojuma diena Turaidā


26. martā Turaidas muzejrezervāts kopā ar citiem savulaik lībiešu apdzīvotajiem novadiem – Kurzemes krastu, Vidzemes lībiešu kultūrtelpu, Rīgu, Salaspili, Ziemeļvidzemi vienosies kopīgā Lībiešu matojuma dienā, kas tiks atzīmēta ar dažādām aktivitātēm.

Pasākuma programma Turaidas muzejrezervātā:

Plkst. 12:00 –  ekskursija ekspozīcijā “Gaujas lībieši Latvijas kultūrvēsturē”.
Plkst. 13:00 –  brīvdabas ekskursija ģimenēm ar bērniem “Meklējam lībiešus Turaidā”.
Plkst. 15:00 –  dziesmas un sarunas kopā ar Rīgas lībiešu dziesmu ansambli LĪVLIST  un ekskursija ekspozīcijā “Gaujas lībieši Latvijas kultūrvēsturē”.

Visu dienu skatāma brīvdabas izstāde “Sīki putni, diži putni” un muzejrezervāta teritorijā, līdzīgi kā daudzviet Latvijā, godinot lībiskās saknes un mantojumu,  plīvos zaļi balti zilie lībiešu karogi.

Lībieši ir Latvijas pamatiedzīvotāji ar senu un bagātu kultūru. Turaidas muzejrezervāts atrodas senā Gaujas lībiešu pilsnovada centrālajā daļā. Gaujas lībiešu apdzīvotās zemes 12. gadsimta beigās aizņem ap 1000 kvadrātkilometru plašu teritoriju, kas sadalīta pilsnovados. Lībiešu valoda ietilpst somugru valodu saimē un ir viena no Baltijas jūras somu valodām.

Laika gaitā lībiešu skaits Vidzemē būtiski samazinās. Sākot ar 16.un 17.gadsimtu, saplūstot lībiešiem kopā ar baltu tautām – kuršiem, sēļiem, latgaļiem un zemgaļiem  veidojas latviešu tauta.

Mūsdienās par Gaujas lībiešiem atgādina senlietas un vietvārdi viņu apdzīvotajās vietās, ornamenti un krāsu salikums tautas tērpos, cimdu un segu rakstos.

2023. gadu LU Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCOLatvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru izsludinājis par Lībiešu mantojuma gadu. Tā mērķis – popularizēt Latvijas lībiskās saknes un lībiešu mantojumu latviešu valodā, Latvijas kultūrtelpā un ainavā.  26. martā pirmo reizi tiks atzīmēta Lībiešu mantojuma diena.

Lībiešu mantojuma dienas koordinatori: Latvijas Universitātes Lībiešu institūts, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, Latvijas Nacionālais kultūras centrs.

    Aktuāli, Aktuāli, Jaunumi, Jaunumi, Lībiešu gads