Pils iekšējie ziemeļu vārti

Turaidas pilij – 810

Lai varbūtējam ienaidniekam apgrūtinātu iekšējā pagalma ieņemšanu, pilij veidoja dubultu aizsardzību ieejas vietā, kur izbūvēja ārējos un iekšējos ziemeļu vārtus. Par Turaidas pils ārējiem ziemeļu vārtiem tika stāstīts pirms mēneša. Iekšējie ziemeļu vārti bija aizsargmūrī izveidota ieeja, kas veda no ziemeļu priekšpils uz galveno pili.

Iekšējo ziemeļu vārtu kādreizējais izskats aprakstīts Turaidas pils 1590. gada revīzijas protokolā: “Pils vārtu aila, kurā ir ar dzelzīm labi nodrošināts režģis uz ķēdēm, ar dzelzīm labi apkalti vārti ar ielaistu un piekaramo atslēgu. Šajos vārtos ir durvis, kurās ir atslēga un ķēde ar piekaramo atslēgu”.

Turaidas pils iekšējo ziemeļu vārtu vieta – skats no ziemeļiem.
Zīmējis Augusts Matiass Hāgens, litografējis Georgs Frīdrihs Šlāters, ap 1850. gadu.

Izmantojot 16. gs. beigu aprakstu, arhitekts Gunārs Jansons pirms pārdesmit gadiem mēģināja grafiski rekonstruēt varbūtējo iekšējo ziemeļu vārtu un tiem blakus bijušā torņa izskatu. Vārtu ailai iezīmēta smailarkas pārsedze, bet divas lielās koka vērtnes sedz skujiņas rakstā likti dēļi. Vienā vērtnē iezīmētas nelielas durtiņas kājāmgājējiem. Vārtu aizsardzībai priekšā rādīts nolaižams dzelzs režģis, kura malas varēja slīdēt pa vertikālu vadņu rievām.

Turaidas pils iekšējie ziemeļu vārti un blakus rietumu malā bijušais sargtornis. Skats no ziemeļiem, tuvojoties pilij pa ziemeļu priekšpils pievedceļu. Arhitekta Gunāra Jansona grafiskas rekonstrukcijas mēģinājums (Jansons 2007).

Nav zināms, kad iznīcināti Turaidas pils iekšējie ziemeļu vārti un tornis. Tie nebija saglabājušies jau 18. gs. beigās, kad kāds Turaidas muižnieku viesis savās atmiņās aprakstīja pilsdrupas.

Sagatavoja Ieva Ose, TMR galvenā speciāliste

Aktuāli, Aktuāli, Aktuāli, Aktuāli, Aktuāli, Jaunumi, Jaunumi, Publikācijas un raksti, Raksti, Turaidas pilij 810

Turaidas muzejrezervāts