Galvenais tornis – Bergfrīds

Būvēts 13. gadsimtā. Lielais apaļais tornis jeb bergfrīds ir galvenā pils apbūves sastāvdaļa, tādēļ to sauc arī par Galveno torni. Paredzēts apkārtnes novērošanai un pils aizsardzībai. Tas kalpojis par pils aizstāvju pēdējo patvērumu uzbrukuma laikā. Lai nodrošinātu torņa nepieejamību, bergfrīda ieeja novietota 9,5 m augstumā virs zemes trešā stāva līmenī. Tornī varējis iekļūt pa koka kāpnēm, briesmu gadījumā kāpnes viegli nojaucot. Bergfrīds ir viena no pirmajām pils ēkām. Torņa noslēgumu veido konusveida kupols, bet sienu noslēgumu – brustvērs jeb krūšsegs ar dzeguļiem un šaujamlūkām. Apkārtnes novērošanai un pils aizsardzībai izmantots vienīgi augšstāvs. Zemākie stāvi šiem nolūkiem nav derējuši, jo to šaurie logi domāti tikai telpu apgaismošanai. Miera laikā bergfrīds nav ticis apdzīvots. Torņa austrumu pusē atradies arkas piesegts krucifikss – reliģisku brīvdabas ceremoniju noturēšanas vieta.

Torņa sienas no ārpuses apšūtas ar sevišķi gariem ķieģeļiem 9 x 15 x 33,5 cm. Torņa sienu biezums vairāk apdraudētajā ziemeļu pusē sasniedz 3,7 m, dienvidu pusē – aptuveni 2,9 m. Tornim ir pieci stāvi, no kuriem trešais un piektais stāvs ir velvēti. Mūra augstums ir 29,20 m, augstums līdz torņa smailei 38,25 m. Torņa ārējais diametrs ir 13,40 m, bet iekšējais 6,80 m.

Torņa drupas līdz 20. gadsimta sākumam saglabājušās apmēram 27 m augstumā. Šajā laikā torņa augšdaļa un starpstāvu segumi ir nobrukuši. Galvenā torņa drupas 1936. gadā tiek nostiprinātas un torņa augšpusē uzbūvēta skatu platformu. Apmeklētāju ērtākai iekļūšanai tornī agrāk izlauztā atvēruma vietā ierīkota durvju ailu. No 1953. gada līdz 1959. gadam arhitekta Kārļa Vikmaņa vadībā notika Turaidas pils Galvenā torņa restaurācija. Zudušo torņa augšdaļu atjaunoja un pārsedza ar stāvu, dakstiņiem segtu teltsveida jumtu. Mūra noslēgumā izveidoja dekoratīvu arkādveida joslu jeb frīzi. Tornī iebūvēti starpstāvu pārsegumi, kas to sadala piecos stāvos. Augšējā stāvā izveidota skatu vieta. Lai atvieglotu iekļūšanu tornī, pārmūrēta durvju aila un uzbūvētas iekšējās kāpnes.

No Galvenā torņa skatu platformas (apmēram 120 m virs jūras līmeņi) paveras gleznaina ainava uz Gaujas senieleju, pils pagalmu un Turaidas muzejrezervāta teritoriju.

Galvenajā tornī izvietotā ekspozīcija vēsta par torņa būvvēsturi un restaurāciju.