Turaidas
muzejrezervāts

Darba rīku kolekcija


Turaidas muzejrezervāta krājumā darba rīku kolekcijā ir aptuveni 850 darba rīku, kuri gatavoti laika posmā no 19. gadsimta vidus līdz pat 20. gadsimta 50. gadiem. Daudzi no šiem priekšmetiem caur gadsimtiem ir saglabājuši gan savu ārējo izskatu, gan pielietošanas veidu.

Apmēram  600 dažādus amatniecības darba rīkus lietojuši lauku amatnieki un zemnieki sev nepieciešamo iedzīves priekšmetu un darba rīku gatavošanā.

Visvairāk priekšmetu izmantots tekstiliju izgatavošanas procesā, lai no lina un vilnas nonāktu līdz audeklam  – apmēram 200 krājuma vienības. Tās ir linu mīstīklas, linu pogaļu cērtamās lāpstiņas, susekļi, aitu cērpamās dzirkles, vilnas kārstuves, tītavas, vērpjamie ratiņi, audekla metamās lāpstiņas, stelles u.c. Drēbnieka un rokdarbu procesu atspoguļo 60 priekšmeti, sākot ar adatu un uzpirksteni, rokdarbu rāmīti, tamboradatu,  rokdarbu galdiņu, šuvēja lekālu, beidzot ar šujmašīnām, arī pazīstamajā   „Singer” firmā gatavoto. Kolekcijā ir 45 dažāda lieluma un materiāla gludekļi – ogļu gludekļi ar skursteni, ogļu gludekļi ar ventilācijas atverēm apakšdaļā, bultas gludekļi un viengabala gludekļi. Ir arī pavisam mazi gludeklīši, kurus izmantoja mazu apģērba detaļu – apkaklīšu, aproču, mežģīņu un kabatlakatiņu gludināšanai. Kolekcijā ir arī kurpnieka darba rīki – apavu liestes, zābaku stulmu formas veidnes, „špeiles” (koka nagliņas) un šujmašīna apavu šūšanai.

Apmēram 160 darba rīkus izmantojuši kokamatnieki –  dažādas ēveles, slīpbeņķus, grebļus, urbjus, svārpstus, skrūvspīles, zāģus un zāģīšus, līmeņrāžus un svītru velkamos, tecilu asmeņu uzasināšanai. Koka „blakus produktu” izmantošanas darba rīki – zaru slotu sienamais un pilns instrumentu komplekts ratu stīpu gatavošanai – stīpbeņķis stīpu mizošanai un plēšanai, mizojamais greblis, šķīnis plēšanai, bluķis stīpu liekšanai, stīpu uzvelkamais, prese stīpu saspiešanai saišķos, pārvadāšanai. Stīpu gatavošana tāpat kā tūristu spieķu gatavošana bija ļoti izplatīta turaidiešu nodarbošanās. Kolekcijā ir ap 120 kalēja darbarīku plēšas, lakta un dažādas mazās laktiņas, knaibles, naglīzeri, meiseļi, āmuri, veseri, cirtņi, urbji un vītņgrieži, kā arī ogļu bigulis ar ko ogles ēzē sabakstīt. Tā kā kalēji apkala arī zirgus, tad kolekcijā ir arī šim procesam nepieciešamie instrumenti – knaibles zirgu nagu apgriešanai, vīle nagu vīlēšanai, pakavu naglas un pakavu naglu atliecamais.

Nelielā skaitā muzejā ir sedlinieka, plostnieka, virvju vīšanas un citi darba rīki. Zemkopībā izmantoti ap 130 priekšmetu. No zemes apstrādes darba rīkiem krājumā ir 25 priekšmeti – spīļarkls, vienlemeša arkls, divzirgu arkls, kā arī koka tapu un dzelzs  ecēšas, ecēša “ezītis”, ciņu griežamais un citi. Ir arī vienkāršas piemājas sakņu dārzos izmantotas lāpstas un lejkanna. Sēšanas procesu atspoguļo sētuves, rokas sējmašīna un  sakņu sējmašīna. Arī pirmais muzeja krājuma priekšmets, kurš reģistrēts ar pirmo numuru ir sētuve. Kolekcijā ir arī ražas novākšanas darba rīki – 45 vienības – sirpji, vienrokas izkaptis un labības grābeklīši, ābolu novācamā kārts. Siena novākšanai paredzētās izkaptis, grābekļi, dakšas un kāsis siena vezumu nostiprināšanai.  50 priekšmeti saistīti ar graudu apstrādi – spriguļi, koka graudu liekšķeres, graudu vētījamās lāpstas, graudu vētījamie sieti, graudu beramā lāpsta, dzirnakmeņi, maisu vedamais, un graudu dzirnavas ar elektrisko motoru, kas izmantotas miežu malšanai lopbarībai, gatavotas 20. gs.  30. gados. Lopkopībā lietojamo darba rīku klāsts nav sevišķi lielsbarības kapājamais dzelzis, lopbarības kauss, govju iemaukti, mēslu ķeksis un liekts koks kautķermeņa uzkāršanai.

Daudz plašāk pārstāvēti ir piensaimniecības darbarīki – piena kāstuves, piena kanna, piena kubuliņi, biezpiena kastes un muciņa biezpiena glabāšanai, krējuma ķērnes, sviesta kuļamās muciņas, sviesta kuļamā kaste, sviesta kuļamās mašīnas jeb centrifūgas, sviesta spainīši, sviesta formas jeb mēri, sviesta lāpstiņas, kastīte siera siešanai un stīpa sviesta muciņai, kādas turaidieši gatavoja un veda uz Rīgu pārdošanai muciniekiem. Nelielā skaitā muzeja krājumā ir biškopībā, medniecībā, zvejniecībā, plostniecībā un citās nodarbēs izmantotie darba rīki.

Turaidas muzejrezervāts