Mājsaimniecības priekšmetu un trauku kolekcija

Turaidas muzejrezervāta krājuma mājsaimniecības priekšmetu un trauku kolekcijā ir vairāk nekā 890 vienības. Priekšmetus galvenokārt var attiecināt uz laika posmu no 18. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta 80-tajiem gadiem. Tie savulaik tikuši lietoti gan kungu mājās, gan zemnieku saimniecībās, gan pilsētnieku mājokļos.

Lielāko šis kolekcijas daļu sastāda dažādi trauki un ēdiena gatavošanas rīki. Piecdesmit trīs priekšmeti izmantoti tējas un kafijas gatavošanai. No tiem 9 skārda, vara un alumīnija tējkannas ūdens vārīšanai un četri patvāri. Ir trīspadsmit brenneri cigoriņu grauzdēšanai un 27 koka un metāla dažādas formas kafijas maļamās dzirnaviņas. Simts astoņdesmit viens priekšmets lietots ēdiena sagatavošanai. No tiem 9 māla, misiņa, fajansa bļodas un bļodiņas ēdiena gatavošanai, kā arī 8 alumīnija, māla, misiņa un koka kannas un toveri, 4 krūzes un viens čuguna pods. Krājumā ir 16 kāpostu un biezputras stampiņas un koka un metāla gaļas dauzāmie un kapājamie āmurīši. Pie ēdiena gatavošanas darbarīkiem pieskaitāmi trīs šķidruma mērtrauki – litri un viens ¼ litrs, vienkoka bērza koka tauku silīte, fajansa un koka griežamie dēlīši, konservu atveramie, riekstu standziņas, korķu izvelkamais, metāla frikadeļu veidnis, alumīnija siets, gaļas maļamās mašīnas, lielā kartupeļu rīve, dažādas piestas un miezeri. Neiztrūkstoši piederumi ēdiena gatavošanai ir dažādi kausi, karotes, naži, putu smeļamās karotes, putojamās slotiņas, mentes un žukurīši putras apmaisīšanai.

Krājumā ir 66 priekšmeti, kas pielietoti maizes cepšanas procesā - lizes, rupjmaizes un baltmaizes, dēlīšu un vienkoka abras un abriņas, abrkaši, miltu sijājamie sieti, miltu lāpstiņas, mīklas ruļļi, cepamās formiņas.

Simts sešpadsmit priekšmeti izmantoti ēdienu un dzērienu uzglabāšanai – fajansa cukura, maizes un kafijas trauki, māla podi un 74 dažādu laiku, dažādas formas, stikla un māla pudeles, bez korķiem vai ar korķa vai porcelāna korķiem. Tās ir balzāma, benediktīna, degvīna, Allažu ķimeļa, vīna, zeltera etiķa, eļļas, piena, kefīra pudeles. Uz daudzām no tām saglabājušas etiķetes vai stiklā vai mālā esošs uzraksts. Krājumā ir arī 10 dažādi metāla un koka pudeļu aiztaisāmie. Ēdiena uzglabāšanai izmantotas 26 mucas. kubli, cibas, tajā skaitā arī nēģu kubuliņš. Mājsaimniecības priekšmetu un trauku kolekcijā visplašāk pārstāvēti ir trauki un piederumi ēdienu un dzērienu baudīšanai – 530 vienības. No tām  6 servīzes ar 169 traukiem  - no kuriem pilnīgākās un nozīmīgākās ir pusdienu servīze 12 personām ar 76 priekšmetiem – ražota Kuzņecova fajansa un porcelāna fabrikā laikā no  1887.- 1915. gadam  un pusdienu servīze (nepilna, 41 priekšmets) - Villeroy& Boch ražojums  19. gadsimta 3. ceturksnī. Vēl kolekcijā ir 85 atsevišķi šķīvji, 9 zupas terīnes, 27 dažādi garšvielu trauciņi 22 augļu un saldumu trauki, mērces, sviesta trauki, olu trauciņš, bļodiņas un 86 tējas un kafijas trauki – tasītes un apakštasītes, kanniņas, krējuma un cukura trauki, glāžu komplekti, atsevišķas glāzes, karafes un boles trauku komplekts. Arī no šiem priekšmetiem daļa ir rotāti ar Kuzņecova fabrikas, Villeroy& Boch, Jessena, Lobelio, J. Jaksch & Co Riga, Rīgas porcelāna fabrikas un citu ražotāju zīmogiem. Ir arī daži padomju laika šķīvji ar zīmogu „Obščepit” un glāzes, tautā sauktas par „graņonkām”. Pie ēdiena baudīšanas piederumiem pieskaitāmas arī 68 alpaka, apsudrabotas, sudraba, apzeltītas, arī alumīnija karotes, naži, dakšiņas, kā arī dakšiņu un nažu turētāju BRACIA HENNEBERG komplekts – 12 vienības. Šajā grupā ietilpst arī salvešu trauciņi, cukura standziņas un citi galda piederumi.

Pie mājsaimniecības piederumiem pieskaitāmi arī apkures piederumi – ogļu lāpstiņas, krāsns kruķi, taupības krāsniņa, krāsns durtiņas. Kolekcijas sastāvā ir dažādas lādītes, cibas un vāceles, vecākā no kurām datēta ar 1818. gadu, grīdas slotas, šķēres, nēši, tabakas griežamie un 21 atslēga un slēdzene.