Turaidas
muzejrezervāts

Sadzīves priekšmetu kolekcija


Turaidas muzejrezervāta krājumā uz 2012. gada 1. janvāri ir vairāk kā 500 sadzīves priekšmetu.

Šajā skaitā ir 113 apgaismes ķermeņi - svečturi, kvēpeklis, kas ir kā pāreja no tauku lampiņas uz petrolejas lampu, (līdz 19. gs. vidum, kad tika atklāta nafta, parasti apgaismošanai tika izmantoti skali, tauku lampiņas vai sveces). Kolekcijā ir pārnēsājamie lukturi, ar kuriem pārvietoties tumsas aizsegā, starp tiem rijas lukturi, t.s. „sikspārņi”, dzelzceļnieka lukturis, lukturi, kurus piestiprināja zirga ratiem. Telpās izmantotas sienas, griestu un galda petrolejas lampas, arī petrolejas lampa ar spektroskopisko cilindru, izmantota kā sarkanās aizsarggaismas avots pie fotogrāfiju gatavošanas, karbīda lampas, lustras, arī  elektriskās lampas.

Plaši pārstāvēti ir arī dažādi laikrāži – kopā  56 vienības. No tiem 31 sienas pulkstenis, 16 galda un kamīna pulksteņi (arī ar mūziku), 1 stāvpulkstenis un kabatas pulksteņi. Sienas pulksteņu grupā ir pulksteņi greznos kokgriezumiem rotātos korpusos, arī metāla un porcelāna korpusos,  t.s. Švarcvaldes pulksteņi, kam raksturīgas apgleznotas ciparnīcas ar dažādiem ziedu pušķiem, dabas ainavām, pilsētu zīmējumiem un sadzīviskām ainām (Štutgartes pils, no putna bēgošs cilvēks u.c.). Vairākiem no sienas pulksteņiem arī mehānisms gatavots no koka.  Interjerā pulksteņi risina vairākus uzdevumus – tie attēlo laiku un pievērš uzmanību kā noformējuma elementi. Kabatas pulksteņi ir ar ķēdēm un pievienotiem brelokiem par godu iesvētībām, augstskolas beigšanai vai kā kādas biedrības zīme

Pulksteņi gatavoti  ievērojamajās vācu un franču pulksteņmeistaru darbnīcās „Gustaw Becker” , un  „Le Roi  a Paris”,  kā arī „J. Ungman” , Perret & Fils Brenet”, „Iskra”, Latvijas pulksteņmeistaru B. Zariņa, Roberta Valdmaņa, „Sausiņš un biedrs”  u.c. firmās.

Kolekcijā ir arī 44 dažādi aparāti – t.sk. 17 radioaparāti, magnetafoni, televizori, 7 fotoaparāti,  6 telefoni starp tiem lauka telefoni, morzes aparāts, telegrāfa aparāts, skaitļojamās mašīnas, rakstāmmašīnas, kinoprojektors arī bārdas skujamie aparāti, dzirdes aparāts un mobilais kur kandžas dzenamais aparāts..

Pie sadzīves priekšmetiem pieskaitāmas 30 dažādas koka, kartona un metāla kārbas, kārbiņas un kastītes –  rotaslietu lādītes, rokdarbu piederumu kastītes, diegu spolītes, paliktņi zeķu lāpīšanai,  konfekšu un citu saldumu kārbas, cepuru kārbas, arī 15 kabatas portfeļi, dāmu maciņi, talonu maciņi un briļļu futrāļi.

Krājumā ir ne tikai fotogrāfijas un gleznas, bet arī 16 gleznu un fotogrāfiju rāmji un rāmīši.

Starp sadzīves priekšmetiem atrodami arī 18 finiera, ādas, klūgu ceļojumu koferi un 22 rokdarbu, piknika un saimniecības grozi.

Arī  39 jaungada eglīšu rotājumi iekļauti sadzīves priekšmetu kolekcijā. Sava vieta kolekcijā ir higiēnas un skaistumkopšanas piederumiem, kā,  piemēram,   manikīra piederumu kastīte ar visiem instrumentiem, atsevišķas nagu vīlītes, šķērītes, piederumi ienadžu kopšanai un nagu pulēšanai, pūdera kārbas un pūdernīcas, vaiga rūža kārbiņa, loku šķēres, spogulīši, žiletes, bārdas nazis un saliekamais bārdas skujamais, galoda bārdas naža uzasināšanai, odekolona pudelīte – meitenes figūriņa stilizētā tautas tērpā,  stikla trauks – Krem sjurpriz u.c.

Kolekcijā ir 38 rakstāmpiederumi –  skolēnu šīfera tāfeles un grifeles, tintnīcas, spalvaskāti, papīra naži, papīra turētāji, papīra preses, preses tintes nosusināšanai, kastītes ar rakstāmspalvām, tintes pudelītes, penāļi un futrāļi rakstāmpiederumiem, lineāli, skaitāmie kauliņi u.c.

Brīvā laika pavadīšanas veidus atspoguļo 12 rotaļlietas un spēles (lelles, leļlļu ratiņi, kaleidoskops, galda spēles), kā arī 63 smēķēšanas piederumi – t.sk. tabakas griežamie, 18 dažādas papirosu kārbiņas, vairākas cigāru kārbas, portsigāri, sērkociņu kastītes, šķiltavas, koka un dzintara pīpes un iemuši, 4 jūrasputu pīpes, pelnutrauki, birstīte pīpju tīrīšanai, maciņš smēķēšanas piederumiem u.c.

Turaidas muzejrezervāts