Turaidas
muzejrezervāts

Tekstīliju kolekcija


Turaidas muzejrezervāta tekstilizstrādājumu kolekcijā ir vairāk nekā 1300 priekšmetu, tā sadalīta trīs lielās grupās – telpu rotājošās tekstīlijas, gultas drēbes un apģērbs. Visplašākā no šīm daļām ir telpu rotājošie tekstilizstrādājumi – tie ir galdauti, izšūtas un tamborētas sedziņas, pārklāji, grīdas celiņi, aizkari, dvieļi, sienas dekori.

Daudzas tekstīlijas muzejam dāvinājuši vietējie iedzīvotāji, liels pienesums ir arī muzeja darbinieku ekspedīcijās tuvākā un tālākā apkārtnē iegūtie priekšmeti. Viena būtiska tekstilizstrādājumu daļa ir Sibīrijas izsūtījuma gadus pārdzīvojušo siguldiešu muzejam dāvinātie izšuvumi. Šie darinājumi ir pārsteidzoši ar savām dzīvespriecīgajām krāsām un ziedu un ornamentu daudzveidību. Skatoties uz šiem darbiņiem, šķiet, ka stundas, kas droši vien nozagtas mieram un atpūtai, devušas spēku pārdzīvot visas briesmas un šausmas, kas mūsu tautiešiem bija jāizcieš. Muzeja krājumā ir bagāti rotāti dvieļi, izšūtām monogrammām, skaistām tamborētām mežģīnēm. Interesanti ir izšūtie maisiņi, kuros tika glabātas saimniecībā noderīgas lietas, uz kuriem ir izšūti uzraksti, kas katrā glabājams: aukliņas, knaģi, birstes, sērkociņi, sīpoli, lupatiņas. Šie maisiņi nodrošināja kārtību virtuvē. Virtuves plauktiņu maliņas, ar izšuvumiem, aizkariņi, kas liecināja par  katras saimnieces skaistuma izpratni un čaklumu. Tajā pašā laikā aizkariņi kalpoja praktiski, lai noslēptu, to, kam nav jābūt redzamam.

Pie gultas drēbēm jāmin segas, no kurām visvairāk mūsu krājumā ir pārstāvētas tieši Vidzemei raksturīgās šatieru segas. Arī segās izpaužas mūsu tautas skaistuma mīlestība un krāsu izjūta, pie tam var tikai pabrīnīties par niansēto krāsu toņu pārejām, zinot, ka lielākā daļa krāsu iegūtas, izmantojot augu krāsvielas. Turaidas muzejrezervātam, sadarbojoties ar Siguldas pagasta kultūras nama Tautas lietišķās mākslas studijas „Vīgrieze” rokdarbniecēm,  krājumu papildina arī šodienas tautas daiļamatu meistaru darinājumi, kas rokdarbnieču nozīmīgu jubileju reizēs tiek dāvināti muzejam.

Apģērbu kolekcijā nozīmīga daļa ir adītie cimdi un zeķes, starp kuriem ir gan godu cimdi, kas ir krāšņi rakstaini, gan arī ikdienai paredzētie dubultie dūraiņi. 20. gadsimta tērpu darināšanas un audumu izmaiņas atspoguļojas mūsu krājuma sieviešu kleitās un blūzēs, kas ir pārstāvēti bagātīgāk, nekā vīriešu apģērbs.  Apģērbu kolekcijā sastopami gan dabīgā zīda izstrādājumi, vilnas auduma koncerta tērpi un arī 20. gadsimta 80. gados populārās kremplīna kleitas. Noteikti jāpiemin skatuves tērpi un aksesuāri, ko muzejs ieguvis no Nacionālā teātra pēc izrādes „Mīla stiprāka par nāvi”.

Interesants papildinājums muzeja krājumam ir arī mūsu novadnieces mākslinieces Hildas Vīkas ādas cimdi un aksesuāri, ko muzejs ieguva savā īpašumā 2007. gadā.

Pēdējā laikā tekstilizstrādājumu kolekciju papildinājuši priekšmeti, kas tiks izmantoti Turaidas muižas pārvaldnieka vecās dzīvojamās mājas ekspozīcijas iekārtošanā – tie ir gan austi grīdceliņi, segas, aizkari, krustdūriena tehnikā izšūts paklājs un kalendārs. Jaunajā ekspozīcijā apmeklētāji varēs priecāties par oriģināliem izšuvumiem, kas darināti 19. gadsimta pirmajā pusē.

Priekšmeti no tekstīliju kolekcijas
Turaidas muzejrezervāts