Turaidas
muzejrezervāts

IMG_4303

Atceroties latviešu fotogrāfijas pamatlicēju Mārtiņu Bucleru


Ar piemiņas brīdi 14. aprīlī viņa nāves gadadienā Siguldā tika godināts latviešu fotogrāfijas pamatlicējs Mārtiņš Buclers. Ievērojamā fotogrāfa atdusas vietā Siguldas kapos, pulcējās Siguldas novada domes, Turaidas muzejrezervāta darbinieki un interesenti, lai pieminētu un atcerētos Mārtiņa Buclera ieguldījumu Latvijas fotogrāfijas attīstībā. Fotovēsturnieks Pēteris Korsaks savā uzrunā atgādināja Mārtiņa Buclera dzīves gājumu.

Mārtiņš Buclers (dzimis 1866. gada 12. decembrī, miris 1944. gada 14. aprīlī) bija latviešu fotogrāfs, fotorūpnieks un izdevējs. Viņš pamatoti tiek uzskatīts par profesionālās fotogrāfijas aizsācēju Latvijā. Mārtiņš Buclers ir pirmās latviešu fotogrāfu biedrības dibinātājs, kas nodibināta 1906. gadā un nodarbojās ar fotoizstāžu, fotogrāfijas kursu organizēšanu, fotomākslas popularizēšanu. Mārtiņš Buclers izdevis pirmo fotogrāfijas mācību grāmatu latviešu valodā. Ilgus gadus M. Buclers bija biedrības vadītājs, 1921. gadā ticis ievēlēts par biedrības goda priekšsēdētāju uz mūžu. Viens no M. Buclera dzīves posmiem saistīts ar Siguldu – 1897. gadā netālu no pārceltuves pār Gauju Siguldas pusē tiek atvērta viņa fotodarbnīca.

Savā stāstījumā Pēteris Korsaks Mārtiņa Buclera devumu fotomākslā salīdzināja ar Jaņa Rozentāla ieguldījumu glezniecībā. Abiem mūsu ievērojamiem māksliniekiem šogad tiek atzīmētas 150 gadu jubilejas.

Pēc Pētera Korsaka uzrunas notika kopīga fotografēšanās un sarunas par Mārtiņa Buclera 150 gadu jubilejas atceres pasākumiem Siguldas novadā. Pēteris Korsaks izteica ierosinājumu izveidot piemiņas zīmi vietā, kur atradusies Mārtiņa Buclera fotodarbnīca. Tika runāts arī par pasākumiem, kādi notiks Latvijā, izstādēm Daugavpilī Rotko centrā, Viesītē un Rīgā. Par savām iecerēm šajā gadā stāstīja novada domes pārstāvji. Atzīmējot fotogrāfijas pamatlicēja Mārtiņa Buclera 150. jubileju, Turaidas muzejrezervātā decembrī plānota izstāde par viņa veikumu un atstāto mantojumu Latvijas kultūras vēsturē.

    Aktuāli, Jaunumi