Turaidas
muzejrezervāts

img_0333

Turaidas muzejrezervāts saņem Kultūras ministrijas Izcilības balvu 2016


12. decembrī īpašā apbalvošanas ceremonijā Latvijas Mākslas akadēmijā tika paziņoti 2016. gada Izcilības balvas kultūrā laureāti – Turaidas muzejrezervāts, mākslinieki Rasa un Raitis Šmiti un diriģents Andris Nelsons. Katrs laureāts saņēma mākslinieka Kristapa Andersona veidotu balvu, kā arī naudas prēmiju 7000 eiro apmērā.

Turaidas muzejrezervātam balva tiek piešķirta par iegūto galveno balvu Eiropas Kultūras tūrisma tīkla konkursā „Ilgtspējīgs kultūras tūrisma galamērķis 2016”, kas vainago muzejrezervāta ilggadēju, neatlaidīgu un sistemātisku darbu nemateriālā kultūras mantojuma – tradīciju un prasmju – saglabāšanā, pētniecībā un popularizēšanā, izveidojot Turaidu par vienu no iecienītākajiem starptautiskā un vietējā kultūras tūrisma galamērķiem.

Mākslinieki, Jauno mediju kultūras centra “RIXC” dibinātāji Rasa un Raitis Šmiti balvu iegūst par jauna starpdisciplināra konteksta radīšanu, kurā izaugt jauniem redzējumiem un meklējumiem uz mākslas un zinātnes robežas, un gūtajiem sasniegumiem pasaulē, veidojot izstādes, „RIXC Mākslas un zinātnes festivālu” un platformu starptautiskai ideju, radošu procesu un pētījumu mijiedarbībai. Savukārt, diriģents Andris Nelsons balvu saņem par spožu starptautisko veikumu akadēmiskās mūzikas jomā, vadot ievērojamākos pasaules orķestrus un gūstot augsta līmeņa atzinību.

“Kultūra ir Latvijas stabilākais veiksmes stāsts. Ikreiz, stāstot par Latvijas kultūru pasaulē, patiesi lepojos ar to, cik daudzveidīgs un bagātīgs ir mūsu kultūras mantojums un jaunrade. Bez neapšaubāmās sabiedrības izglītošanas, vispārējās inteliģences veidošanas un skaistuma alku apmierināšanas funkcijas kultūra spēj paveikt arī citas brīnumu lietas. Tā var apstādināt laiku vai likt tam traukties ātrāk – viss atkarīgs no tā, cik strauji sitas laimīgā skatītāja vai klausītāja sirds. Kultūra spēj paplašināt apvāršņus un palīdzēt ieraudzīt pasauli no jauna skatupunkta,” savā uzrunā uzsver kultūras ministre Dace Melbārde.

Šī gada Izcilības balvas sauklis ir “IZ CELIES”, kas apzīmē laureātu unikālo un neatsveramo ieguldījumu Latvijas kultūras ainavā, izceļoties tajā kā īpaši augstām virsotnēm. Šajā moto ietverts arī aicinājums ikvienam Latvijas kultūras un sabiedrības pārstāvim pacelties virs ikdienības un augt, pilnveidojoties kā Latvijas dižozolam, kas izaudzis no zemē iedēstītas sīkas sēklas un gadu gaitā briedinājis savu izturību, tiecoties pretī augstumiem, tomēr saglabājot stingru pamatu zemē. Balvas dizainu radījis mākslinieks Kristaps Andersons. No lapegles veidotais cilvēka tēls kustas pa dzīves ceļu, pārdzīvodams spriedzi starp dabisko kārtību un cilvēka priekšstatu.

Izcilības balva kultūrā iedibināta 2014. gadā pēc ministres Daces Melbārdes aicinājuma, Latvijas Radošo savienību padomes iniciatīvas un ar Nacionālās kultūras padomes atbalstu, lai godinātu Latvijas kultūras īpašus sasniegumus ar starptautisku rezonansi un nozīmīgu ietekmi uz kultūras procesu attīstību Latvijā.

    Aktuāli, Jaunumi, Pasākumi