Akcija tēlnieka Teodora Zaļkalna dzimšanas dienā – aicinājums pie pieminekļa aizdegt svecītes

Teodora Zaļkana piemineklis Siguldā

Sestdien, 30. novembrī, Siguldas novadniekam, tēlniekam, vienam no latviešu profesionālās tēlniecības pamatlicējiem – Teodoram Zaļkalnam aprit 143. dzimšanas diena. Godinot vecmeistaru dzimšanas dienā, siguldieši un tēlnieka talanta cienītāji aicināti 30. novembrī visas dienas garumā novietot aizdegtas svecītes pie Ojāra Siliņa veidotā Teodora Zaļkalna  pieminekļa, kurš atrodas blakus kultūras centram “Siguldas devons”.

Teodors Zaļkalns dzimis 1876. gada 30. novembrī Siguldas novadā, Allažos, “Zaļajā kalnā”. Viņa dzimtas vēsture, bērnība un jaunība ir cieši saistīta ar Allažiem, Silciemu un Siguldu.

Nozīmīgs un paliekošs kultūras devums Siguldai ir tēlnieka trīs radītie darbi -  pieminekļis Kronvaldu Atim (1938), kas atrodas Siguldas Jaunās pils dārzā, piemineklis folkloristam Krišjānim Baronam (1956. Bronzā atliets 1985) Pils un Kr. Barona ielu krustojumā un Alfrēda Kalniņa portrets (1958), kas šobrīd apskatāms Siguldas Mākslu skolā “Baltais flīģelis”.

Teodora Zaļkalna lielākais mākslas darbs bronzā - piemineklis latviešu publicistam, sabiedriskajam darbiniekam, valodniekam, pedagogam Atim Kronvaldam atklāts 1938. gada 26. jūnijā. 20. gadsimta pirmajā pusē Latvijā lielu pieminekļu liešanai trūkst pieredzes, tādēļ 2,5 metrus augsto, 1600 kg smago bronzas figūru atlej Dānijā – Laurica Rasmusena dāņu karaliskā galma lietuvē Kopenhāgenā. Meistars dodas uz Kopenhāgenu un pats seko līdzi visiem liešanas darbiem. Dāņu laikraksts “Politiken” nopublicē pieminekļa attēlu un atzinīgu atsauksmi par šo darbu. Kronvaldu Ata pieminekļa atklāšana ir lieli svētki ne tikai Siguldai, bet arī visai Latvijai.

Pie folklorista, rakstnieka un publicista, jaunlatviešu kustības aktīva dalībnieka Krišjāņa Barona pieminekļa tēlnieks strādā daudzus gadus. Nevienas citas skulptūras veidošanā Teodors Zaļkalns nav ieguldījis tik daudz darba. Mākslinieks Krišjāņa Barona krūšutēlu izveido jau 1909. gadā. Vēlākos gados izcērt marmorā, bet nepabeidz. Tēlnieks 1937.un 1939. gadā izgatavo pieminekļu metus, kas netiek realizēti. 1946. gadā Zaļkalns atsāk darbu pie pieminekļa.  Paiet vairāk nekā desmit gadi, kuros tēls vairākkārt tiek pārveidots. To atlej kombinātā “Māksla“un atklāj 1985. gadā Dainu tēva 150. dzimšanas dienā Siguldā. Kārlis Baumanis, Teodora Zaļkalna biogrāfs ir teicis, ka “Šis tēls ir Teodora Zaļkalna skulptūrai veltītā mūža vainagojums”.

Alfrēda Kalniņa ģīmetnei Teodors Zaļkalns izveido trīs metus (1950, 1958 un 1961). 1958. gadā veidoto Alfrēda Kalniņa skulpturālo portretu atklāj 1979. gada 8. septembrī laukumā pie Siguldas bērnu mūzikas skolas. Mākslas darbs pieskaitāms pie nozīmīgākajiem Teodora Zaļkalna radītajiem raksturportretiem.

Arisa Pastuhova Turaidas muzejrezervāta sadarbības un kultūras mantojuma projektu vadītāja

Aktuāli, Jaunumi