Turaidas
muzejrezervāts


Satiec savu meistaru Turaidā!


Turaidas kalējs Andris Ščeglovs

Turaidas kalējs Andris Ščeglovs

Turaidas muzejrezervāts sadarbībā ar Turaidas kalēju Andri Ščeglovu 4. aprīlī plkst. 16.00 – 18.00 aicina uz kalēja meistardarbnīcu Turaidas muižas smēdē, kur būs iespēja iepazīt kalēja amatu, apskatīt smēdi, kurā notiek metālkalumu darināšanas process, kā arī sarunās ar Andri uzzināt par kalēja amatu senatnē un mūsdienās, izmēģinot arī spēkus kalšanā.

Pasākums iekļaujas Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotajā akcijā „Satiec savu meistaru!” un tā mērķis ir tradicionālo prasmju popularizēšana un nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana.

Turaidas kalējs Andris Ščeglovs ir īsts sava amata pratējs, kurš par kalēju sācis strādāt pirms vairāk kā 20 gadiem, pirmās praktiskās iemaņas gūstot pie sava sievas tēva Tautas daiļamata meistara Straupes kalēja Daiņa Mežanča, bet jau piecpadsmit gadu savas kalēja prasmes ir vairojis patstāvīgi strādājot Turaidas muižas smēdē. Andra darinātie metālkalumi ir īpaši, jo tos radot, daudz tiek kalts ar rokām, tā, kā tas darīts senatnē, neizmantojot no ārzemēm ievestas rūpnieciskas sagataves, gatavas preses, štances utt. Andra kaltie metālkaluma dekoratīvie elementi rotā daudzas mājas, to skaitā arī atjaunotās Turaidas muižas saimnieciskā centra ēkas, kā arī Turaidas pils ēkas, - rietumu korpusa grīdās vien iestrādātas 6000 Andra kaltās naglas. Andris ir ne tikai labs amatnieks, bet arī labs stāstnieks, kurš gandrīz katru  dienu sastopams Turaidas muižas smēdē, kur tiekoties ar  muzejrezervāta apmeklētājiem dod iespēju skatīties kalšanas procesu, kā arī drosmīgākajiem izmēģināt kalēja prasmi pašiem.

Jau izsenis kalēja amats ir bijis ļoti nozīmīgs. Gan būvējot mājas, gan uzturot lauku saimniecību bez kalēja neiztika. Ar kalšanas sākšanos radās arī  pirmie metālmākslinieki. Kā lietišķās mākslas veids kalēja amats ir unikāls, jo izveidotie priekšmeti spēj apvienot praktisku pielietojumu ar estētisku baudījumu un izstrādājums kļūst kā mūžīga vērtība, kas kalpo no vienas paaudzes uz nākamo.

Latvijas Nacionālais kultūras centrs jau otro reizi rīko projektu „Satiec savu meistaru!”, kurā aicina piedalīties tautas lietišķās mākslas meistarus, stāstniekus, teicējus, muzikantus un citus tradicionālo prasmju zinātājus. Pasākuma laikā no 2013. gada 4. līdz 7. aprīlim visā Latvijā notiks meistardarbnīcas, individuālas nodarbības, paraugdemonstrējumi, koncerti un danči, kur ikviens interesents varēs satikt savu meistaru. Akcija „Satiec savu meistaru!” ir 2009. gadā aizsāktās Tradicionālo prasmju skolas turpinājums, kas iekļauts kopīgā Eiropas projektā „Eiropas amatu prasmju dienas”.

Sīkāka informācija pa tālr. 26572142 vai e-pastu: san.tmr@apollo.lv
    Aktuāli, Jaunumi  

Turaidas muzejrezervāts