Turaidas
muzejrezervāts

IMG_2705_samazin

Uzsākti arheoloģiskās pārbaudes izrakumi Turaidas Jāņkalnā


Šā gada 1. jūlijā turpināti arheoloģiskās pārbaudes izrakumi Turaidas Jāņkalnā. Kalns atrodas Turaidas muzejrezervāta teritorijā, Siguldas pilsētas un Krimuldas pagasta robežās. Tā nosaukums tiek saistīts ar vasaras saulgriežu atzīmēšanas tradīcijām.

Pagājušā gadā arheoloģiskie pētījumi notika kalna dienvidu galā un deva negaidītus rezultātus – tika iegūtas senlietas, kas attiecināmas uz laiku no 10. gadsimta beigām līdz 12. gadsimtam un saistāmas ar seno Gaujas lībiešu ienākšanu šajā teritorijā. Tās bija rotas un sadzīves priekšmeti – aproce, pakavsakta, spirālgredzens, naži un masīvs šaurasmens kaujas cirvis.

Šogad nolemts pārbaudīt kalna pretējo, tālāko ziemeļu daļu, kur atrodas lēzens, ieapaļš pacēlums, kas, pēc reljefa un virspusē esošajām ķieģeļu lauskām spriežot, ir mākslīgas izcelsmes. Iespējams, tas saistīts ar kādas senas ķieģeļu ražotnes vietu, jo blakus atrodas kādreizējās māla ieguves bedres, kas vēlāk padziļinātas un izmantotas dīķu sistēmas izveidei Turaidas muižā.

Darbi tikko sākušies, tāpēc secinājumus izdarīt vēl pāragri. Pēc pirmo kārtu noņemšanas izrakumu vietā atklājās daudzas dažādu izmēru ķieģeļu un jumta kārniņu lauskas. Pēc to izgatavošanas tehnikas un formas redzams, ka tās nav mūsdienu, bet gan viduslaikos darinātu būvmateriālu paliekas.

Darbi plānoti visu jūlija mēnesi. Izrakumu procesā piedalās arī Siguldas novada jaunieši, kuri iesaistījušies Siguldas novada domes rīkotajā skolēnu nodarbinātības procesā vasaras brīvlaikā.

Egils Jemeļjanovs
Turaidas muzejrezervāta galvenais speciālists, arheologs

    Aktuāli, Jaunumi