19. jūnijā tiek atvērtas ekspozīcijas Turaidas pils torņveida dienvidu korpusā un lielā pusapaļā torņa pagrabā

Torņveida dienvidu korpuss

13.gadsimta beigās Turaidas pils aizsargmūra dienvidu pusē piebūvē torņveida dienvidu korpusu, lai aizsargātu pieeju pils pagalmam no dienvidu priekšpils puses. Pamati un celtnes apakšdaļa būvēta no vidēja lieluma laukakmeņiem, bet augstāk – ķieģeļu sienas mūrētas vendu sējumā.

Dienvidu korpusa pirmajā stāvā skatāms izcils arhitektūras retums Latvijā – 14. gadsimta gotiskā smailloka un pusaploces dubultā krustvelve. Ekspozīcijā “Torņveida dienvidu korpusa un pagraba vēsture” skatāmi izpētes gaitā atrastie ķieģeļi ar mājdzīvnieku un putnu pēdu iespiedumiem. Savukārt ekspozīcija “Siltgaisa krāsnis Turaidas pilī” sniedz ieskatu par to, kā pils tika apsildīta un kas ir hipokausta krāsns.

Dienvidu torņveido korpusa pirmais stāvs ar 14. gadsimta gotiskā smailloka un pusaploces dubulto krustavelvi

Turaidas pils 13.–16. gadsimtā ir nozīmīga Rīgas arhibīskapa saimniecības pils, fogtijas centrs, novada pārvaldnieku dzīves vieta un militārs cietoksnis. Turaidas pilī pastāvīgi uzturas fogts – tiesnesis un pārvaldnieks. Laiku pa laikam te ierodas arī zemes valdnieks – arhibīskaps. Te viņš spriež tiesu, slēdz līgumus ar vasaļiem un pārvalda īpašumus. Ekspozīcija „Rīgas arhibīskapu darba telpa – 16. gadsimta interjers” ļauj ielūkoties Rīgas arhibīskapu darba telpā, kuru izmanto pieņemšanām, reliģiskiem rituāliem, lasīšanai un rakstu darbu veikšanai. Telpā ir saglabājusies oriģinālā ķieģeļu grīda. Interjera sastāvdaļa ir 16. gadsimta sākuma ciļņa “Jēzus pie krusta” kopija. Oriģināls atrodas Raunas baznīcas durvju portālā. Telpā atrodas atbilstošas mēbeles – galds, krēsli, rakstāmpults, lāde personisko mantu glabāšanai.

Torņveida dienvidu korpusa arheoloģisko izpēti 1978. gadā uzsāk Zinātņu akadēmijas Vēstures institūta arheoloģiskā ekspedīcija arheologa Jāņa Graudoņa vadībā. Izpētē iegūtas ziņas ļauj arhitektam Gunāram Jansonam 1981. gadā sagatavot torņveida dienvidu korpusa un dienvidu priekšpils restaurācijas projektu. Būve restaurēta 1982. gadā un tajā iekārtotās ekspozīcijas ļauj ielūkoties pils vēsturē un atklāt aizraujošus faktus par dzīvi Turaidā vārāk nekā pirms 800 gadiem.

Savukārt lielā pusapaļā torņa pagrabā skatāma ekspozīcija “Pils cietums”. Pusapaļais tornis būvēts 15. gadsimtā un pagrabs bija ieslodzījuma vieta – cietums. Dienvidu sānsienā vēl šodien ir skatāma „S” veida vēdināšanas sprauga, kas slīpi uz augšu iziet mūra ārpusē un ir telpas vienīgā saikne ar ārpasauli. Kādreizējā ķēžu pieslēguma vietā atrastas plakandzelzs atliekas. Rakstītie vēstures avoti vēsta, ka 1556. gada vasarā Ordeņa mestrs sagūstīja un nogādāja Turaidas pilī Meklenburgas hercogu Kristofu. 1557. gadā karalis Sigismunds Augusts panāca viņa atbrīvošanu.

Aktuāli, Aktuāli, Jaunumi, Jaunumi