Turaidas
muzejrezervāts

Ratnīca


Turaidas muižā gadsimtu gaitā vienlaicīgi pastāv vairākas ratnīcas jeb vāgūži (no vācu val. Wagen). Muižnieka izbraucamie rati līdz 20. gadsimta sākumam tiek turēti ratnīcā pils pagalmā. Ratnīcā, kas atrodas Turaidas muižas saimnieciskajā centrā, izvietoti darba rati un zirglietas. Ēku muzejrezervāts rekonstruē 2002. gadā.

Ekspozīcija „Turaidas muižas ratnīca”. Vecākie ekspozīcijā redzamie transporta līdzekļi ir no 19. gadsimta beigām un 20. gadsimta sākuma, tos gatavojuši vietējie amatnieki. Senākajām ragavām un ratiem parasti nav dzelzs detaļu un tos vienlaicīgi izmanto gan kravu, gan cilvēku pārvietošanai. 18. gadsimtā sāk izgatavot kamanas, bet 19. gadsimtā arī ratus tikai cilvēku pārvadāšanai. Šobrīd muižas ratnīcā eksponēti dažādi darba un izbraucamie rati, ragavas un kamanas, kā arī zirgu iemaukti, sakas, loki, zvārguļi, sedulkas, rēdes, groži, dzeņaukstis un citas zirglietas.

Līdz 20. gadsimta otrajai pusei katrā latviešu zemnieku saimniecībā ir dažādiem ziemas un vasaras darbiem piemēroti transportlīdzekļi: vairākas ragavas, kamanas un rati.

19. gadsimta beigās un 20. gadsimta pirmajā pusē Sigulda, Turaida un Krimulda ir iecienītas atpūtnieku vietas. Daudzi zemnieki gūst papildu ienākumus, vadājot ceļotājus ar pajūgiem pa gleznaino apkārtni. Ekspozīcijā redzami atsperrati – līnijdroškas, kādos ormaņi (fūrmaņi) vizinājuši zaļumniekus. Ormaņus var uzskatīt par vietējiem gidiem, kuri atpūtniekiem stāsta leģendas un nostāstus par Gauju un tās krastos esošajām alām un pilīm. Tūristu vizināšana pajūgos un kamanās turpinās līdz pat 20. gadsimta vidum.

Turaidas muzejrezervāts