Turaidas
muzejrezervāts


Lieldienu svētku nodarbības mazajiem


Lieldienās

Lieldienās

Laikā, kad saule kāpj arvien augstāk un augstāk debesu kalnā, dienas top garākas, mostas daba un, sagaidot pavasari, jau drīz tiks svinēti pavasara saulgriežu svētki Lielā diena un mazliet vēlāk arī Lieldienu svētki, Turaidas muzejrezervāts piedāvā Lieldienu svētku nodarbību bērnudārzu audzēkņiem un sākumskolas skolēniem. Vienas stundas garumā brīvā dabā, klausoties putnu dziesmās un ticējumos, Lieldienu svētku nodarbībā tiks izzinātas un izdzīvotas pavasara svētku – Lielās dienas un Lieldienu tradīcijas – notiks putnu saukšana, šautru mešana, Lieldienu olu meklēšana, šūpoļu atslēgšana, šūpošanās lielajās muižas šūpolēs un tautas spēles brīvā dabā, kā arī tiks apgūtas Lieldienu dziesmas. Lieldienu jeb Lielās dienas izzināšanas nodarbības piedāvātas laikā no 20. marta līdz 2. aprīlim.

Mūsdienās, kad sabiedrība mums apkārt kļūst aizvien internacionālāka un kultūrtelpā tiek piedāvāti arvien daudzveidīgāki veidi, kā pilnveidot un bagātināt cilvēka gara pasauli, sava nozīmīga loma nacionālās identitātes veidošanā ir tradicionālajai kultūrai. Viena no tradicionālās kultūras sastāvdaļām ir gadskārtu svētki, kas tikuši svinēti, mainoties gadalaikiem, sākoties un noslēdzoties zemnieka darba cēlieniem, sekojot līdz saules gaitai. Tradicionālā kultūra nesaraujami saistīta ar gadskārtu ritējumu, mainoties gadalaikiem, sākti un pabeigti darbi, pakārtoti dabas mainīgajai videi, pieņemti lēmumi, plānota dzīve un gūts mierpilns pamats, apkārt notiekošo uztverot cerīgi, ticot paveikto darbu piepildījumam. Latviešiem katrs gads ir bijis Saules gads, svarīgākie svētki saistīti ar Saules gaitu debesīs. Apziņa, ka laiks rit un vienmēr pēc ziemas nāk pavasaris, pavasara – vasara, utt., nesis mieru un ticību pareizai lietu un darbu kārtībai, kas cikliski gadu no gada ievērota, nesusi darba augļus un gandarījumu.

Turaidas muzejrezervāta darbības viens no uzdevumiem ir nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana un popularizēšana, kuras viena no izpausmēm ir gadskārtu svētku tradīciju izzināšana, atjaunošana un turpināšana. Ik gadu Meteņos tiek pavadīta ziema, Lieldienās sveikta saule, Mārtiņos – apzināta raža un godēts rudens. Visdaudzveidīgāk un pilnīgāk tiek svinēti vasaras saulgriežu svētki, kad Turaidā pulcējas simtiem un pat tūkstošiem cilvēku, lai piedzīvotu īsākās nakts burvību un sajustu dabas spēku, kopā ar tradīcijas zinošiem ļaudīm vitāli izdzīvojot īsākās nakts uguns un saules rituālus, kļūstot no skatītājiem par svētku dalībniekiem. Nu ir laiks sagaidīt pavasari!

Sīkāka informācija un pieteikšanās Lieldienu svētku nodarbībai pa tālr. 26572142 vai e-pastu: san.tmr@apollo.lv

    Aktuāli, Jaunumi