Turaidas
muzejrezervāts

IMG_1600

31. oktobrī – dziesmu rīts “Tu dziesmiņu daudz zināji” Siguldā


  Kr_BaronsA431.oktobris ir folklorista, rakstnieka un publicista, jaunlatviešu kustības aktīva dalībnieka, Krišjāņa Barona dzimšanas diena. Turaidas muzejrezervāts 31. oktobrī plkst. 8.15 aicina ikvienu  satikties dziesmu rītā “Tu dziesmiņu daudz zināji” laukumā pie Krišjāņa Barona pieminekļa Siguldā, godinot Dainu tēvu un šo dienu iesākt, skandējot tautasdziesmas.

Dziesmu rīti Dainu tēva dzimšanas dienā Siguldā kļuvuši par tradīciju, kurā satiekas visas paaudzes, dziedot un runājot tautasdziesmas un atgādinot dainās ierakstītās vērtības.

Arī šogad dziesmu rītā visi laipni aicināti kopā būt, aizdegt svecītes pie  pieminekļa un dalīties tautasdziesmu četrrindēs. Dziesmu rītā piedalīties Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne un muzeja speciālisti, Siguldas folkloras kopa “Senleja”, senioru ansambļi “Melodija” un “Saltavots”, kā arī skolēni no Siguldas novada skolām.

Krišjāņa Barona (1835–1923) mūža darbs folkloristikā ir akadēmiskais tautasdziesmu krājums “Latvju dainas” 6 sējumos ar 217 996 dziesmām un plašu ievadu. Tautasdziesmas sakārtotas kā vienota sistēma, kuras pamatā ir cilvēka mūža ritējums, viņa darbs un sadzīves attiecības. 1880. gadā pēc paša veidota zīmējuma izgatavota  tautasdziesmu krātuve –  Dainu skapis, kas no 2001. gada 4. septembra iekļauts UNESCO Pasaules atmiņas (Memory of the Word) sarakstā un šobrīd glabājas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Krišjānis Barons ir viens no ievērojamākajiem jaunlatviešu darbiniekiem. Viņš ir pirmais latviešu autors, kas sarakstījis Baltijas ģeogrāfijas grāmatu (“Mūsu tēvzemes aprakstīšana”, 1859) un pirmo apcerējumu latviešu valodā par darvinismu (“Mūžīgs kara lauks”, 1962); rakstījis arī stāstus, dzeju un tulkojis. Publicējis ap 100 populārzinātnisku rakstu par dabaszinībām un izglītības jautājumiem.

Turaidas muzejrezervātā, sagaidot Krišjāņa Barona 150. dzimšanas dienu, 1985. gadā atklāj Dainu kalnu, kurā izvietotas tēlnieka Induļa Rankas veidotās akmens skulptūras, kas veltītas latviešu tautasdziesmām. Jau vairāk nekā 30 gadus Dainu kalns ir vieta, kur skan tautasdziesmas, tiek popularizēts nemateriālais kultūras mantojums un apmeklētāji gūst enerģiju, garīgu piepildījumu un prieku, esot harmonijā ar dabu, iedziļinoties sevī, sajūtās un muzejrzervāta brīvdabas ekspozīciju vēstījumā.

    Aktuāli, Jaunumi, Pasākumi