Turaidas
muzejrezervāts

Print

21. augustā Turaidas muzejrezervātā atklās mākslinieces Dinas Dubiņas jubilejas izstādi “Ceļš”


21. augustā plkst. 15.00 Turaidas muzejrezervāta izstāžu zālē tiks atklāta mākslinieces Dinas Dubiņas personālizstāde “Ceļš”, kurā varēs aplūkot gleznas ar dzintaru, emaljas gleznas un rotas. Izstādi būs iespējams apskatīt līdz 20. septembrim.

Izstāde “Ceļš” ir divkārša mākslinieces Dinas Dubiņas jubilejas izstāde – 65 gadi dzīvē un 45 gadi radošajā darbā. “Ceļš ir kustība. Māksla ir mans ceļš, pa kuru eju, kurā dažkārt patveros un ar kuru cenšos arī citiem rādīt virzienu. Šajā ceļā daudzas durvis bijis jāatslēdz, lai nonāktu pie mērķa, daudzas atslēgas arī jāsalauž, jo dažkārt visgrūtāk ir atrast tieši to ceļu, kurš ved pie sevis. Es vienmēr cenšos vairot  pozitīvo enerģiju – vairot gaismu un labas emocijas. Ielūdzu ar manis radīto mākslu ceļot kopā!”, aicina māksliniece.

Sākotnēji izstāde bijusi iecerēta vairāk retrospektīva, tomēr kopš  pēdējās izstādes, kura pagājušā gada nogalē tika eksponēta Kultūras centrā “Siguldas devons”, tapuši ļoti daudzi jauni darbi, tādēļ retrospekcijas būšot maz. Izmantotas arī jaunas tehnikas, kurās dominē dzintars un grafīts. Svarīga nozīme ir faktūrām, kuras iegūtas, daudzkārtīgi klājot un slīpējot gleznu virsmu.

“Esmu sava ceļa gājēja mākslā,– pasaulē nav mākslinieku, kuri emaljas tehnikā radītu tik liela izmēra  gleznas”, skaidro māksliniece Dina Dubiņa. Juvelieru emaljas, ar kurām strādā māksliniece, parasti tiek izmantotas sakrālajā mākslā, karaļu rotās, dārglietās, jo izmantotie materiāli ir ļoti dārgi, bet darbu radīšanas process – ļoti darbietilpīgs.

Metāls top ugunī, emalja top ugunī,– Dinas Dubiņas stihija ir uguns, laikam tas ir skaidrojums, kādēļ daudzu gadu garumā māksliniece neatlaidīgi strādā šajā karstās emaljas tehnikā. Darbi tiek daudzkārtīgi apdedzināti 900-100 grādu temperatūrā, tādēļ ir izturīgi pret nelabvēlīgiem laika apstākļiem – spilgtu saules gaismu, mitrumu, temperatūras svārstībām,– izmantojami gan interjeros, gan eksterjeros, piemēram, pie baseiniem, uz jahtām un tamlīdzīgi. Tie ir īpaši piemēroti eksponēšanai sabiedriskās telpās, piemēram, slimnīcās, jo ir viegli kopjami un pat dezinficējami,– praktiski tie ir mūžīgi.

Rotas – kapars, emalja savienojumā ar pusdārgakmeņiem, zīdu, koku un citiem materiāliem. Jau izsenis pazīstama kapara ārstnieciskā iedarbība, tas labvēlīgi ietekmē asinsriti, normalizē asinsspiedienu. Enerģētiski uzlādētas, tās darbojas kā amuleti pret skauģiem un “ļaunu aci”, nes sevī saules enerģiju. Katra rotaslieta ir kā stāsts – tās ir rotas sievietēm – personībām ar augstu pašapziņu, kuras apzinās savu unikalitāti. Visi darbi – gan rotas, gan emaljas gleznas sargā to īpašniekus, jo acumirklī uztver negatīvo enerģiju, to transformējot un sūtot atpakaļ sūtītājam. Tie ir darbi, kurus nodot mantojumā.

Māksliniece Dina Dubiņa dzimusi Rīgā, beigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu un Igaunijas Mākslas akadēmijas metālmākslas katedru, iegūstot maģistra grādu. Izstādēs piedalās kopš 1975.gada. Piedalījusies vairāk nekā 200 izstādēs Latvijā, Krievijā, Lietuvā, Igaunijā, Ungārijā, Vācijā, Spānijā, Dānijā, Somijā, Japānā, Francijā, ASV un citās valstīs.

Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 1983.gada. Vairāk nekā 30 personālizstādes, nozīmīgākās – galerijā “Daugava”, “Rīgas galerijā”, galerijā “Putti”, Dekoratīvās mākslas un dizaina  muzejā, Turaidas muzejrezervātā, Grācā (Austrija), Štūrē (Vācija). Darbi atrodas Latvijas un Krievijas muzeju fondos, kā arī privātkolekcijās visā pasaulē. Vispasaules rotu izstādēs “Jabloņeca 77” un “Jabloņeca 83” (Čehija) apbalvota ar Goda diplomiem.

Savu radošo darbību Dina Dubiņa sākusi kā rotu māksliniece, bet kopš 1985.gada pievērsusies emaljas gleznām, miniatūrām. Tikai pēdējos gados paralēli gleznu radīšanai atgriezusies rotu dizainā.

Mākslinieces Dinas Dubiņas darbi aplūkojami arī virtuālajā galerijā www.dinadubinaart.com

Izstāde īstenota ar Siguldas novada pašvaldības Kultūras un izglītības konkursā piešķirto līdzfinansējumu un Turaidas muzejrezervāta atbalstu.

 

 

 

 

 

 

    Aktuāli, Aktuāli, Jaunumi, Pasākumi